A légszennyezettség miatt évente több mint félmillió ember hal meg Európában – derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség pár napja bemutatott jelentéséből. A legnagyobb veszélyt a finompor, a talajközeli ózon és a nitrogén-dioxid jelenti, ezek légzési panaszokat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, rákot okoznak, súlyosabbá teszik a már meglévő betegséget és csökkentik a várható élettartamot.
A kutatók szerint bár némileg csökkent a légszennyezettség mértéke a korábbiakhoz képest, 2015-ben még mindig 442 ezer idő előtti haláleset következett be a finomszemcsés anyagok*szemcseméretük kisebb mint 2,5 mikrométer, ezek a legveszélyesebbek, mert mélyen bekerülhetnek a tüdőbe miatti légszennyezettség következtében. A nitrogén-dioxid mintegy 76 ezer ember korai halálát okozta, a talajközeli ózon pedig 16 400 halálesetet okozott 2015-ben a jelentés szerint.
A magyar adatok szokás szerint elszomorítóak önmagukban és európai összevetésben is. A 2015-ös adatok szerint idehaza a talajközeli ózon miatt 530-an, a nitrogén-dioxid miatt 1300-an, a finomszemcsés anyagok miatt 12 800-an haltak meg idő előtt.*Becslésről és kerekített értékekről van szó.
Összesen tehát 14 630 idő előtti haláleset miatt volt okolható a légszennyezettség Magyarországon.
A kutatók azt is kiszámolták, hogy mennyi életévet veszítünk el a rossz levegő miatt. Ez is egy fontos mutató, hiszen nem mindegy, hogy valaki 35 vagy 60 éves korában hal bele a szövődményekbe, miközben mindegyik idő előtti halálnak számít. Eszerint 2015-ben a talajközeli ózon 6000, a nitrogén-dioxid 14 300, a finomszemcsés anyagok 139 300 évet vettek el a magyarok életéből.
Az összehasonlíthatóság kedvéért a kutatók azt is kiszámolták, hogy százezer lakosra vetítve mennyi életévet vesznek el ezek az anyagok. A legnagyobb gyilkosnak számító szálló pornál*Egyszerűbben így is szokták nevezni a finomszemcsés anyagokat, itt konkrétan a 2,5 mikrométernél kisebb szemcseméretű részecskékről van szó. az a szomorú tény, hogy az Európai Unión belül csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, mint idehaza. Ha pedig az összes vizsgált európai országot nézzük, akkor is csak Macedónia, Koszovó és Szerbia kerül még elénk ezen a fekete listán.
A szennyeződés legfőbb forrása a jelentés szerint a közlekedés, az energiatermelés, a mezőgazdaság, az ipar és a magánháztartások. Legalább annyi jó hír van, hogy 1990 óta felére csökkent az idő előtti halálesetek száma Európában.
Élet
Fontos