Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. október 31. 15:29 Élet

Közel 15 ezer magyar halt meg a szennyezett levegő miatt

A légszennyezettség miatt évente több mint félmillió ember hal meg Európában – derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség pár napja bemutatott jelentéséből. A legnagyobb veszélyt a finompor, a talajközeli ózon és a nitrogén-dioxid jelenti, ezek légzési panaszokat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, rákot okoznak, súlyosabbá teszik a már meglévő betegséget és csökkentik a várható élettartamot.

A kutatók szerint bár némileg csökkent a légszennyezettség mértéke a korábbiakhoz képest, 2015-ben még mindig 442 ezer idő előtti haláleset következett be a finomszemcsés anyagok*szemcseméretük kisebb mint 2,5 mikrométer, ezek a legveszélyesebbek, mert mélyen bekerülhetnek a tüdőbe miatti légszennyezettség következtében. A nitrogén-dioxid mintegy 76 ezer ember korai halálát okozta, a talajközeli ózon pedig 16 400 halálesetet okozott 2015-ben a jelentés szerint.

A magyar adatok szokás szerint elszomorítóak önmagukban és európai összevetésben is. A 2015-ös adatok szerint idehaza a talajközeli ózon miatt 530-an, a nitrogén-dioxid miatt 1300-an, a finomszemcsés anyagok miatt 12 800-an haltak meg idő előtt.*Becslésről és kerekített értékekről van szó.

Összesen tehát 14 630 idő előtti haláleset miatt volt okolható a légszennyezettség Magyarországon.

A kutatók azt is kiszámolták, hogy mennyi életévet veszítünk el a rossz levegő miatt. Ez is egy fontos mutató, hiszen nem mindegy, hogy valaki 35 vagy 60 éves korában hal bele a szövődményekbe, miközben mindegyik idő előtti halálnak számít. Eszerint 2015-ben a talajközeli ózon 6000, a nitrogén-dioxid 14 300, a finomszemcsés anyagok 139 300 évet vettek el a magyarok életéből.

Az összehasonlíthatóság kedvéért a kutatók azt is kiszámolták, hogy százezer lakosra vetítve mennyi életévet vesznek el ezek az anyagok. A legnagyobb gyilkosnak számító szálló pornál*Egyszerűbben így is szokták nevezni a finomszemcsés anyagokat, itt konkrétan a 2,5 mikrométernél kisebb szemcseméretű részecskékről van szó. az a szomorú tény, hogy az Európai Unión belül csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, mint idehaza. Ha pedig az összes vizsgált európai országot nézzük, akkor is csak Macedónia, Koszovó és Szerbia kerül még elénk ezen a fekete listán.

 

A szennyeződés legfőbb forrása a jelentés szerint a közlekedés, az energiatermelés, a mezőgazdaság, az ipar és a magánháztartások. Legalább annyi jó hír van, hogy 1990 óta felére csökkent az idő előtti halálesetek száma Európában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem csak öl, butít is a szennyezett levegőA légszennyezettség csökkenti az intelligenciát, különösen a nyelvi és számolási képességeket, így gazdasági értelemben is jelentős károkat okoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet halálozás légszennyezettség nitrogén-dioxid ózon szálló por Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.