Eddig nem okoztak túl nagy gazdasági felfordulást Donald Trump kereskedelmi háborúi, de az utóbbi napokban megszaporodtak az arra utaló jelek, hogy nem ússza meg a világ komoly veszteségek nélkül. Különösen úgy, hogy az amerikai elnök Kínával szemben folyamatosan emeli a tétet.
A világ egyik legnagyobb logisztikai vállalata, a DHL csütörtökön tette közzé szokásos felmérését, amely szerint utoljára 2016-ban voltak borúsabbak a jelenleginél a világkereskedelem növekedési kilátásai. Erről pedig mindenekelőtt az egyre-másra hozott piacvédelmi intézkedések tehetnek.
Hasonló eredményre jutott a holland statisztikai hivatal is, amely szerint a kereskedelmi forgalom ugyan továbbra is 4 százalék körüli ütemben nő, de ez jelentősen elmarad a tavalyi, 6 százalékot közelítő értékektől. Azt ugyanakkor nem könnyű megítélni, hogy ez a lassulás menyire tulajdonítható a kereskedelmi konfliktusoknak, vagy egyszerűen egy fenntarthatóbb növekedési ütemhez való visszatérésről van szó.
A vállalatok mindenesetre már nagyon is érzik a protekcionizmus hatását. A Ford vezérigazgatója szerdán azt mondta a Bloombergnek, hogy az acél- és alumíniumvámok miatt egymilliárd dollárral csökken a cég nyeresége, a BMW pedig szintén a kereskedelmi háborúra hivatkozva vágta vissza a várható profitját.
Nemcsak a kereskedelem, hanem a világgazdaság növekedése is elérte már a csúcsát az OECD szerint, a kereskedelmi háború pedig sok bizonytalanságot okoz. Mindez fokozottan igaz Magyarországra, hiszen az export GDP-hez mért aránya 90 százalék körül van.
Vállalat
Fontos