Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 17. 13:58 Pénz

A magyar GDP többszörösét pakolják adóparadicsomokba európai bankok

Egy korábbi kutatásból tudható, hogy az adóparadicsomok a pénzügyi magánvagyonok 8 százalékát vonzották magukhoz, és ezzel a trükkel évente 200 milliárd dollár adót spórolnak meg. Három francia kutató a Voxeu portálon ismertetett tanulmányában azt vizsgálta, milyen szerepet játszanak ebben az európai bankok.

Ezt azért tehették egyáltalán meg, mert a korábbi botrányok hatására az EU 2015-től előírta a 750 millió eurónál nagyobb mérlegfőösszegű bankjai számára, hogy földrajzi bontásban tegyék közzé az összes érdekeltségük, leányvállalatuk bevételét, nyereségét és adófizetését. A kutatók 37 pénzintézeti csoport adatait elemezték, amelyek összesen 138 országban tevékenykednek. Ezek közül körülbelül 30 számít adóparadicsomnak a különböző listák szerint. Ezek a teljes mintán belül a lakosság egy, a GDP 2 százalékát adják, miközben a 37 uniós bank külföldi bevételeinek 18, nyereségének 29 százaléka származik innen.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAddig trükköztek a multik, hogy ellopták a világ lakosságától a nyereség adó 9 százalékátHiába csökkentik az államok a társasági adót, a multik adóparadicsomokban számolnak el nyereségükkel. Lehet, hogy Magyarországon sem volt érdemes ennyit csökkenteni a cégek adóján.

A szakemberek a közgazdaságtanban széles körűen használt gravitációs modellt használták annak eldöntésére, hogy a bankok tevékenysége mennyire tekinthető gazdaságilag megalapozottnak, és mennyire szolgálja kizárólag ügyfeleik adóelkerülésének segítését. Ez különösen az olyan pénzügyi központok esetében fontos, mint Luxemburg, Hongkong és Szingapúr. Arra az eredményre jutottak, hogy a bankok tevékenysége az adóparadicsomokban háromszorosa annak, mint ami a természetes gazdasági folyamatokból következne.

Az eredmények szerint különösen a brit és német bankok aktívak az adóparadicsomokban. A Standard Chartered jóhiszeműen nem értelmezhető tevékenységéből származó forgalma a teljes bevételének 20,5 százalékát teszi ki. Az HSBC-nél ez a mutató 18,3, a DZBanknál 15,2 százalék. A többi pénzintézetnél a mutató egyszámjegyű, a negyedik helyen álló Deutsche Banknál 8,4 százalék. A kutatók számítása szerint a 37 bank összesen 550 milliárd euró offshore helyszíneket érintő mozgatásához járul hozzá. Ez a magyar GDP körülbelül 4,5-szerese.

A szakemberek azt is megnézték, hol a legnagyobb arányú a bankok adóelkerülést segítő működése. Az adott országok, függő területek GDP-jéhez képest ez a tevékenység Luxemburg esetében 9, Monacónál 8,5 százalékos arányú. A karib-tengeri holland Curacao, a brit Csatorna-szigetek és Hongkong szintén népszerű helyszín. Ennek tükrében különösen érdekes, hogy az adóparadicsomok EU-listájára egyetlen uniós ország, terület sem került fel.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValahogy lemaradtak az EU saját adóparadicsomai az EU szankció nélküli adóparadicsom-feketelistájárólDe még így is erősebb kísérlet, mint az OECD "listája", amin egyetlen egy darab ország van.

Pedig Luxemburg mellett Írország is megérdemli a figyelmet, hiszen toronymagasan vezeti azoknak az országoknak a listáját, ahol az amerikai multik elkönyvelik a nyereségüket, mivel csábító számukra az 5,7 százalékos adókulcs. Gabriel Zucman francia közgazdász múlt héten tette közzé a 2016-os adatokat feldolgozó tanulmányát, amely szerint ebben a tekintetben Írország 76,5 milliárd dollárral nyert, a Karib-tenger szigetei pedig csak Hollandia, Svájc és Szingapúr után következnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adóparadicsom bankok Írország Luxemburg Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Hajdu Miklós
2024. május 10. 17:14 Közélet, Pénz

Újabb haladékot kaphatnak a lakossági hiteltörlesztők Nagy Márton szavai alapján

Valószínűtlen, hogy nem hosszabbítja meg a a kamatstop hatályát legalább az év végéig a kormány.

Hajdu Miklós
2024. május 8. 15:13 Pénz

A magas magyar áfa olyan drog, amiről nehéz lejönni

A kormány igyekszik minimalizálni a vállalati nyereségek adóztatását, emiatt nincs tér adócsökkentésekre sem a jövedelmeknél, sem a fogyasztásnál.

Mészáros R. Tamás
2024. május 8. 05:43 Pénz, Vállalat

Az OTP-t is érintheti, hogy fogy a türelem az Oroszországban üzletelő európai bankokkal szemben

A Raiffeisen, az Unicredit és az OTP is hatalmas profitot csinál az orosz piacon – amit az európai szabályozók igyekeznek keményebb eszközökkel megvágni.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 13. 13:31 Adat

Sosem fűtünk már úgy, mint a rezsiemelés előtt

Kissé emelkedett ugyan a lakosság téli földgázfelhasználása az előző télhez képest, de még így is látványosan elmaradt a rezsiemelés előtti időszakban megszokottól.

Pintér Róbert
2024. május 12. 05:19 Tech, Vállalat

Kedves magyar cégvezető, mikor ébredsz rá, hogy nem lehet megúszni a digitalizációt?

Románia azért is előzhette a kanyarban Magyarországot, mert romlik a magyar kkv-k versenyképessége, aminek szerves része a digitalizáció alacsony szintje.

Jandó Zoltán
2024. május 11. 05:24 Vállalat

Az egyik leggazdagabb magyar vette meg a bukott ásványvízkirály jachtját

Hivatalosan is új tulajdonoshoz került az Aquarius-Aqua bukásának jelképévé váló luxusjacht. A hajót át is nevezték: néhány napja már nem Cassiopeiának, hanem Aragónak hívják.