Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 13. 13:36 Világ

Az afrikai városok nőnek a leggyorsabban a világon

Az a telek, amit 2007-ben 450 dollárért vettek meg Mali fővárosában, ma 11 ezer dollárt ér. A bamakói földárak elszállása annak a következménye, hogy szinte észrevétlenül, de Afrika a világ leggyorsabban urbanizálódó kontinensévé vált – írja a Financial Times.

Az ENSZ becslése szerint 2018 és 2035 között a világ 10 leggyorsabban növekvő városa afrikai lesz. A felgyorsult városiasodás ugyanakkor egyre nagyobb logisztikai problémát is okoz a pénztelen hatóságoknak a kontinensen. A Világgazdasági Fórum a földrész leggyorsabban növekvő városait gyűjtötte össze, a lakosság óránkénti gyarapodása alapján:

A Világbank egy tanulmánya szerint Fekete-Afrikában ma 472 millió ember él városokban, ám a magas születésszám és a belső vándorlás miatt a városi lakosság 2040-ig megduplázódhat, így eléri az egymilliárd főt. Ezzel a tempóval pedig az itteni települések messze lehagynának minden más várost a világon.

A gyorsuló urbanizáció is az oka, hogy egy ideje mindenhol Afrika felemelkedését emlegetik, a McKinsey 2016-ban elemzést is készített a földrész termelékenységének motorját adó gazdaságokról.

A cég becslése szerint 2015 és 2045 között évi 24 millió fővel növekedhet a városi lakosság Afrikában, miközben Indiában csak 11 milliós, Kínában pedig 9 milliós lehet ez a bővülés. Emellett megmutatták, hogy az urbanizáció erősen összefügg a reál GDP-növekedéssel, ugyanis a városok termelékenysége több mint a duplája a vidékének. Az alábbi ábra az egyes kontinensek, térségek városi lakosságának múltbeli és várható számát, illetve arányát mutatja. 

Ugyanakkor a városok terjeszkedésének menedzselése komoly nehézségekkel is jár, a közszolgáltatások, a lakhatás, a bűnözés és a népsűrűség megugrása mind hatalmas kihívás.

Egy bamakói egyetemi tanár szerint a város egyenesen egy időzített bomba, ugyanis nincs elég erőforrása és intézményi kapacitása megbirkózni a növekedéssel. Még egy rendes földhivatali nyilvántartás sincs, ami miatt évekig mennek a perek ugyanazokért a földterületekért. Emellett a gyors népességbővülés a közszolgáltatásokat is túlterhelte, ennek ellenére egyáltalán nincs terv arra, hogyan kellene alkalmazkodnia az út-, a víz- és az áramhálózatnak vagy a tömegközlekedésnek a terjeszkedéshez.

A Világbanknál a kontinens fejlődéséért felelős vezető közgazdász állítja, az urbanizáció jóval gyorsabban történik, mint ahogyan azt a jövedelmek diktálnák. Miközben a lakosság 40 százaléka városokban él, az egy főre jutó GDP csak 1100 dollár. Ázsiában 3500 dollárnyi jövedelem jutott egy főre, amikor a kontinens ugyanitt tartott az urbanizációban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjra kétmilliós nagyváros lesz Budapest húsz év múlvaA vidék viszont elnéptelenedhet, Miskolc lakossága például a harmadával eshet vissza. Ezt jósolja az Európai Bizottság kutatóközpontjának hosszú távú modellje.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika fejlődés urbanizáció város Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.