Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 28. 14:11 Pénz, Világ

Gyorsabban megroppanhat a dolláralapú világrend, mint sokan gondolnák

Az Egyesült Államok már a világ országainak tizedével szemben léptetett életbe valamilyen gazdasági megtorló intézkedést, amelyek így közel 2 milliárd embert és évi 15 ezer milliárd dolláros gazdasági kibocsátást sújtanak. Ezek az államok egyre elszántabbak, hogy megtörjék a dollár világgazdasági jelentőségét, ami az USA nagyhatalmi szerepét is alááshatja – írja a CNBC-n véleménycikkében Gal Luft, az Analysis of Global Security agytröszt társigazgatója, az amerikai energiabiztonsági tanács szenior tanácsadója.

Különböző jellegű szankciók vannak érvényben például Oroszországgal, Iránnal és Venezuelával szemben, míg Kínának, Pakisztánnak és Törökországnak más jellegű amerikai büntetőintézkedésekkel kell szembenéznie. Emellett az Egyesült Államok több ezer magánszemély hozzáférését lehetetlenítette el a világ pénzügyi rendszeréhez.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEzer milliárd dollárnyi orosz oligarchapénzt csábítana haza PutyinPutyin a szankciókkal érvelve próbálja rávenni a hozzá hűséges oligarchákat és más oroszokat, hogy hozzák haza a pénzt - adómentesen.

 

Ez azért lehet sikeres, mert minden tranzakció, amelyet dollárban vagy amerikai bankon keresztül hajtanak végre, amerikai joghatóság alá helyezi a résztvevő feleket. Amikor az USA pénzügyi szankciókat vezet be egy ország ellen, az azt üzeni a kormányoknak, cégeknek és magánszemélyeknek: ha továbbra is üzletelnek az adott országgal, akkor nemcsak az amerikai fogyasztókat és üzleti partnereket veszítik el, hanem a dollárhoz való hozzáférést. Ezt pedig kevesen vállalják.

Ez a rendszer legalább olyan fontos pillére Amerika világhatalmi helyzetének, mint hadserege, szövetségesi rendszere és kulturális befolyása. Ez persze nem tetszik a megbüntetett országoknak, például Kínának és Oroszországnak, amelyek kezdő lépésként létrehozták a bankok közötti nemzetközi tranzakciókat lebonyolító SWIFT rendszer saját verzióit, de nem elégszenek meg ennyivel. Arra igyekeznek rábírni partnereiket, hogy a kétoldalú kereskedelemben a dollár helyett a nemzeti devizákat használják.

Ez különösen fontos kérdés a nyersanyagpiacon, azon belül is az olajkereskedelemben. Itt még Richard Nixon elnök tette le az amerikai hegemónia alapjait, amikor – miután megszüntette a dollár aranyra válthatóságát – meggyőzte az OPEC olajkartellt, hogy kizárólag dollárban üzleteljen. Ez biztosította a dollár iránti stabil keresletet, így az amerikai kormányoknak nem nagyon kellett törődniük a költségvetési hiánnyal és államadóssággal, mert biztosak lehettek benne, hogy mindig stabil lesz a kereslet az államkötvényeik iránt.

A helyzet azonban kezd megváltozni, Kína nyersanyagimportját egyre inkább jüanban akarja lebonyolítani, legyen az olaj Angolából, gáz Oroszországból, szén Mongóliából vagy szójabab Brazíliából. Kína és Oroszország már meg is egyezett, hogy az energiakereskedelmüket részben jüanalapúvá teszik. A kriptodevizák és a blokkláncalapú szerződések szintén lehetőséget kínálnak a dollár nélkülözésére.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump tweetje segíti Kína világhatalmi törekvéseitPakisztán dollár helyett jüanban számolja el a kereskedelmét Kínával, miután Trump trumposan nyilvánult meg az országról.

 

Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika (BRICS-csoport) júliusi csúcstalálkozóján egyebek mellett Törökországnak, Indonéziának, Argentínának és Egyiptomnak ajánlotta fel, hogy közösen hozzák létre a BRICS-plusz csoportot azzal a céllal, hogy megteremtsék a dollár nélkül is működő világkereskedelmi rendszert.

Gal Luft szerint Amerika világhatalmi helyzetének fenntartásához nélkülözhetetlen, hogy megakadályozza a dollár hegemóniájának gyengülését, különösen a nyersanyagok kereskedelmében. Ha ugyanis megtörik a kivételezett helyzete, nehéz lesz a 21 ezer milliárd dolláros (a GDP 100 százalékát meghaladó), évente ezer milliárddal duzzadó államadósság finanszírozása.

Az amerikai gazdaság robosztus növekedése, és a dollár rubelhez, jüanhoz, török lírához és iráni riálhoz viszonyított ereje fényében mindez felesleges aggodalomnak tűnhet, de ha az amerikai döntéshozók nem vesznek tudomást a dollárellenes koalíció erősödéséről, akkor az ébredés fájdalmasabb és gyorsabb lehet, mint amire a legtöbb közgazdász számít – hangsúlyozza a a cikk szerzője.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ dollár Kína Oroszország szankciók usa világkereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.