Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 13. 10:01 Világ

Durvább a török helyzet, mint a Lehman-csőd idején, a forint is megszenvedi

Törökország éppen az egyik valaha volt legsúlyosabb feltörekvő piaci deviza-összeomlást éli át, csak pénteken 17 százalékkal értékelődött le a líra, és egyelőre nem látszik, hol lesz az esés vége. A hétfő sem indult jobban, a gyengülés a dollárral szemben már a 10 százalékot közelíti. A folyamat a forint árfolyamát sem hagyta érintetlenül, jelenleg éppen 325 körül áll az euróval szemben, ami körülbelül két forinttal gyengébb a péntek esti szintnél. A dollárral szemben (286) hasonló a helyzet.

Egyelőre semmi jele annak, hogy a török vezetés szembenézne a bajok gyökerével, ehelyett a hétvégén Recep Tayyip Erdogan elnök és pénzügyminiszter veje is arról beszélt, hogy külföldi pénzügyi körök háborút indítottak Törökország ellen. Igaz, utóbbi arról is nyilatkozott, hogy összeállítottak egy programot a helyzet kezelése érdekében, részleteket azonban egyelőre nem árult el erről.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkErdogan éppen most mutatja be, hogyan okoz gazdasági tragédiát a túlpörgetett illiberalizmusA gazdaságban is végzetes lehet, ha minden hatalom egy ember kezében koncentrálódik.

 

A Bloomberg három mutató gyűjtött össze annak érzékeltetésére, mennyire súlyos a helyzet. A líra eladási és vételi árának különbsége (a kereskedés költsége) a devizapiacon szélesebbé vált, mint a 2008-as válság mélypontján, a Lehman Brothers brókerház összeomlását követően.

A líra gyengesége azzal jár, hogy a devizahitelt törlesztő török adósok (a vállalati szférában ez elég gyakorinak számít) számára drágábbá válik a visszafizetés. Ennek nyomán Törökország csődkockázata is emelkedett, amely már magasabb, mint Görögországé, amelynek pedig négy fokozottal rosszabb az államadósság-besorolása a Moody’s hitelminősítésnél. A pénteki kockázati felár azt jelenti, hogy a piac szerint 25 százalék a valószínűsége a török államcsődnek a következő öt évben.

Mivel nincs elég belföldi megtakarítás, Törökország régóta külföldi hitelekre szorul. A következő két évben lejáró adósságok, a fizetési mérleghiány és a tartalékok összesített egyenlege olyan képet mutat, mint amit Ázsiában lehetett látni az 1997-98-as, valamint Latin-Amerikában a 80-as évekbeli válságok idején.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚgy szétverték a török lírát, mintha 550 forintba kerülne egy euróA rekord mértékű zuhanást a forint is megérezte. Trump megemeli a törökökkel szemben az acél- és alumíniumipari termékek vámtarifáját.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Erdogan líra Törökország válság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.

Mészáros R. Tamás
2024. május 15. 05:33 Világ

Nincs magyar vétó, csordogálni kezd Kijevbe a lefoglalt orosz vagyon

A 260 milliárd eurós, zárolt orosz jegybanki vagyon hasznából kaphat fegyvereket és más segítséget Ukrajna.

Torontáli Zoltán
2024. május 14. 13:24 Vállalat, Világ

Ma még nagyobb jelentőséget kaphat a BYD magyar gyára

Amerika 100 százalékra emeli a vámot a kínai elektromos autókra, az EU is drasztikus lépésre készül, de a Szegeden gyártott BYD kocsik uniósak lehetnek.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. május 17. 13:32 Élet

Tisztulni kezd az őskáosz az elektromos rollereknél

Két hónap múlva már csak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással lehet bizonyos elektromos rollerekkel közlekedni.

Jandó Zoltán
2024. május 17. 10:45 Adat, Közélet

Megmutatjuk, hogyan gyűltek a NER-elit ezermilliárdjai

A nyolc leggazdagabb NER-üzletember együttes vagyona tíz évvel ezelőtt még 50 milliárd sem volt, most viszont már a 2000 milliárd forintot is jóval meghaladja.

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.