Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. augusztus 10. 16:37 Pénz, Vállalat

Tovább drágulhat a benzin Trump szankciói miatt

Már most is 410 forint felett lehet csak tankolni a hazai töltőállomásokon, de hamarosan tovább drágulhatnak az üzemanyagok. A benzin és gázolaj árát a világpiaci trendek befolyásolják leginkább, de a forint árfolyama is nagyban meghatározza, hogy itthon mennyit kell az üzemanyagért fizetni.

Ezt fejelik még meg a Donald Trump amerikai elnök által elnök által tervezett új szankciók is, amelyek novemberben lépnek életbe Irán ellen. Az Egyesült Államok májusban jelentette be, hogy kilép a három éve komoly nehézségek árán összehozott iráni atommegállapodásból és gazdasági szankciókat vezet be. Most az ásványi anyagok még nem szerepelnek a tiltólistán, ősztől azonban azokra is vonatkoznak a szankciók. A perzsa ország a világ hatodik legnagyobb kőolajexportőre.

 

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) arra figyelmeztetett, hogy az Irán elleni szankciók a globális kínálatban fennakadásokat okozhatnak. A helyzetet súlyosbítja, hogy Venezuela lényegében csődben van, már most is bizonytalan az ottani olajexport.

Neil Atkinson, az IEA olajpiaci szakértője ugyanakkor azt mondta a CNBC-nek, hogy rövid távon nincs gond, hiszen Szaúd-Arábiában és Oroszországban is nőtt az elmúlt időszakban a kitermelés. Az év végén viszont már lehetnek problémák, különösen akkor, ha valamelyik jelentős termelőnél problémák lépnének fel. Ez kimerítené a tartalékokat, és magasabb árakhoz vezetne.

A feltételes mód egyelőre indokolt, mert az Európai Unió, Kína és India is bejelentette, hogy nem csatlakozik az amerikai szankciókhoz, vagyis továbbra is vásárol majd Iránból kőolajat. Ha viszont Trump beváltja fenyegetését, miszerint mindenkinek választania kell, hogy az Egyesült Államokkal vagy Iránnal üzletel, akkor akár napi egymillió hordónyi olajkínálat is eltűnhet a világpiacról. (Mivel nyilván mindenki az USA-t választaná.)

 

 

Az is kérdés, hogy a Donald Trump által indított kereskedelmi háborúban milyen alkuk születnek. Kína például bármikor beáldozhatja az iráni olajimportot egy a kínai áruk szempontjából előnyös amerikai alku kedvéért. Ezzel az Egyesült Államok közelebb jutna a céljához, hiszen az iráni olaj egyik legnagyobb felvásárlója a kínai gazdaság. 

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre láthatóbb sebeket ejt Kínán a kereskedelmi háborúAz USA egyelőre sértetlen, Kína mutatói viszont máris romlani kezdtek a büntetővámok miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Donald Trump egyesült államok gazdasági szankció Irán kőolaj Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.