Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. augusztus 9. 11:45 Vállalat

Kellene még pár emelet a Puskás stadionra, ha utol akarjuk érni Észak-Koreát

Bár itthon láthatóan semmi hatása nincs egyelőre a stadionépítéseknek a focimeccsek nézettségére, van működő modell arra, hogyan lehet megtölteni akár százezres arénákat is hétről hétre.

A Daily Telegraph még tavaly közölt egy összeállítást világ húsz legnagyobb stadionjáról, amelyekhez képest nem csak az éppen épülő 68 ezresre tervezett Puskás Aréna apró, hanem úgy általában az európai stadionok nagy többsége. A listára mindössze két európai aréna került fel, a barcelonai Nou Camp és a londoni Wembley.

 


A rangsor igazi érdekessége azonban még csak nem is ez, hiszen az Egyesült Államokban elég sok népszerű csapatsport van, hanem az, hogy milyen tengerentúli stadionok állnak az élen. Az első helyzet ebből a szempontból egyébként pont érdektelen, a világ legnagyobb arénája ugyanis az észak-koreai fővárosban található Rungnado Május Elseje Stadion. A létesítménybe átadásakor még 150 ezren fértek be, azóta azonban némileg átalakították, így ma már csak ülőhelyek vannak benne, méghozzá – hivatalos adat híján szakértői becslések szerint – 114 ezer.

A lista következő nyolc helyezettje viszont kivétel nélkül amerikai stadion, ami pedig első ránézésre ennél is meglepőbb, hogy ezen belül is valamelyik egyesült államokbeli egyetem arénája. Mind a nyolc létesítménybe több mint 100 ezer ember fér be, és nem csak ennyi fér be, de ennyien is vannak bennük hétről hétre.

A globális ezüstérmes Michigan Stadionban például 1975 november 8-a óta a helyi egyetem amerikai-futball csapatának összes hazai meccsén több mint százezer néző volt. Tavaly például átlagosan 111,6 ezren tekintették meg helyszínen a meccseket, ami lényegében konstans teltházat jelent, a rekordnézettség pedig még az elméleti befogadóképességnél is magasabb volt. Emellett valószínűleg itt játszották minden idők legtöbb helyszíni nézőt vonzó európai futball-klubmeccsét is: 2014 augusztusában a Real Madrid és a Manchester United összecsapásán 109 ezren voltak kint*Persze ezek a számok a legmagasabb nézettségi adatoktól még mindig messze elmaradnak. Az 50-es, 60-as években, amikor még kevésbé adtak a biztonsági kérdésekre, jóval több embert engedtek be a stadionokba. A csúcstartó az 1950-es Brazília-Uruguay vb-döntő, amit 146 ember híján 200 ezren láttak a helyszínen, de volt 100 ezer feletti nézőszám a Népstadionban is..

 

Bár a Michigan az elmúlt években rendre a legmagasabb átlagnézettséget hozta, ezek az adatok egyáltalán nem kiugróak az egyetemi amerikai futball-bajnokságban (NCAA). Sőt 2014-ben két másik csapat is előttük végzett a jegyeladási rangsorban. Tavaly a 30 együttesből az Oklahoma meccseire voltak a legkevesebben kíváncsiak, átlagosan 56 790-en. Volt viszont a Michiganen kívül még három csapat, amelyek 100 ezer feletti nézettséget hoztak. Utóbbi ráadásul komoly visszalépésnek számít, 2016-ban ugyanis még hét egyetem tudta hozni a hatszámjegyű átlagos nézettséget.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2024. november 25. 10:01 Vállalat

Nem lettek meg a rejtélyes magyar cégek ezermilliárdjai, lépett a bíróság

Törölte a brazil kötvényes cégek több ezer milliárdos tőkeemelését a cégbíróság. A vállalatok működése már a mesés vagyon megjelenése előtt törvénysértő volt.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 26. 15:14 Közélet, Pénz

Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek

A kormány szócsőnek használja a nyugdíjpénztárakat, hogy azok az érdekeikkel ellentétes lépésre buzdítsák a tagjaikat.

Jandó Zoltán
2024. november 26. 11:31 Közélet

Egyre gyakrabban zsarolja a fizetéssel alkalmazottjait a magyar állam

A tanárok, egyetemi oktatók és bírósági alkalmazottak után most a kutatók kerültek a kormány célkeresztjébe, ráadásul ők már öt éven belül másodszor.

Mészáros R. Tamás
2024. november 26. 06:04 Világ

Van terv az európai gazdaság megmentésére, de hiányzik a pénz és az akarat

Több uniós versenyképességi jelentés is készült idén, a megvalósítást azonban finanszírozási és szuverenitási problémák gátolják.