Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. augusztus 3. 10:52 Vállalat, Világ

Kiszámolták, mi lenne velünk az EU nélkül, és az eredmény elborzasztó

Három közgazdász-kutató a VoxEU oldalán ismerteti annak a nagyobb munkának a fő megállapításait, amely azt vizsgálta, hogy az egységes európai piacnak a tagállamokra nézve milyen hatása volt az elmúlt években.

A számításoknak két fő vonulata van: egyrészt azt nézték, hogy az országok GDP-je hogyan alakult volna a jelenlegihez képest, illetve milyen jóléti előnyök vagy hátrányok származtak volna abból, ha nincs egységes piac. Ezen belül két forgatókönyvet is végigfuttattak, az első szerint az Európai Uniót regionális kereskedelmi megállapodások helyettesítik, vagyis az áruk, a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke szabad áramlása nem biztosított olyan mértékben, mint az EU keretei közt. A másik szerint pedig regionális egyezségek sincsenek, az európai államok a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint kereskednek egymással.

A számok azt mutatják, hogy az áruforgalmat átlagosan 109 százalékkal növelte meg a piac egységessége, a szolgáltatások pedig 58 százalékkal magasabb szinten állnak. A jóléti előnyök átlagosan 4,4 százalékra tehetők az integrált kereskedelemnek köszönhetően, a mérték azonban elég nagy szórást mutat az egyes országok között.

Általánosságban azt a nem meglepő következtetést vonják le, hogy a kis méretű, nyitott gazdaságok sokkal inkább haszonélvezői az európai egységnek, mint nagyobb és zártabb társaik. A másik konklúzió az, hogy a kelet-európai országok látványosan kiemelkednek mint az egységes piac nyertesei.

Magyarországot egyetlen tagállamként még nevesíti is az összefoglaló, arra hozva példát, hogy mennyire sokat jelent az európai piachoz való tartozás. A szerzők szerint legjobb esetben is 

a magyar GDP 4,7 százaléka nem lenne meg egységes piac nélkül, a legrosszabb forgatókönyv szerint azonban 17,7 százalékos lenne az elmaradásunk a mostani állapothoz képest.

Pedig ez a tanulmány csak a közös piac hatásaival foglalkozott, vagyis nem vette figyelembe az Európai Unió által a szegényebb országoknak – így hazánknak is – folyósított támogatások hatását a GDP-re. Holott ez is nagyon jelentős. A Miniszterelnökség megrendelésére a GKI és a KPMG által elkészített elemzés (innen letölthető) szerint a támogatások nélkül 2007 és 2015 között a GDP növekedés helyett csökkent volna (a különbség több mint 6 százalékpont), akárcsak az életszínvonal, szakszerűbben fogalmazva a háztartások fogyasztása (itt 11 százalékpont az eltérés).

Visszatérve a kereskedelmi előnyökre, az alábbi ábra bal oldali, zöld térképe azt mutatja, hogy az áruforgalom mennyivel nagyobb az egyes országokban ahhoz képest, mintha nem jött volna létre 1993 óta az egységes piac, a jobb oldali, kék térképen pedig a jóléti előnyök mértéke látható.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ egységes piac Európai Unió gdp jólét Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.