Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. november 1. 07:52 Közélet

Még mindig nem javult a magyar versenyképesség, pedig törvényt is hoztak rá

Visszacsúszott Magyarország néhány helyet a Világbank Doing Business nevű versenyképességi listáján, annak ellenére, hogy néhány tizedet javított pontszámán. Ez talán azért is érdekes, mert a kormány létrehozott egy versenyképességi tanácsot és annak ajánlásai alapján tavasszal még törvényt is módosított, hogy előre tudjunk lépni az ilyen listákon.

A Doing Business a Világgazdasági Fórum (WEF) versenyképességi mutatójához hasonlóan objektív tényadatok és szubjektív értékelések összességéből áll össze, bár ebben arányában több az objektív kritérium, és szűkebb a fókusz. Míg a WEF felmerésében általános, és néhol kissé absztrakt irányból közelítik a versenyképességet (intézmények minősége és hasonlók), addig a Doing Business egy befektetni kívánó cégvezető praktikus problémáiból indul ki: például mennyi idő elindítani a céget, védik-e a tulajdonosi jogokat, mennyit kell vesződni az adóval.

Ha csak ránézünk messziről a magyar pontszámokra, akkor a leginkább szembetűnő az lehet, mennyire változatlan a legtöbb részpontszám. (A Doing Business úgy pontoz, hogy az adott területen több mutató alapján legjobban szereplő ország kapja meg a száz pontot, a többiek annyival kevesebbet, amennyivel távolabb vannak.)

 

A szerződések betartatásánál és a fizetőképesség feloldásánál látható egy bár lassú, de legalább évek óta kedvező tendencia. Ezeket is apró technikai tényezők okozzák: előbbi esetében a bíróságok kapnak egyre jobb szubjektív pontszámokat, utóbbinál pedig lassan javulgat a csődöknél megtérülő összeg. De a többi mutató tizedpontokat sem nagyon változott évek óta.

Ugyanakkor a magyar helyzet leggyengébb pontjai továbbra is meggyökeresedett problémákra utalnak. A magyar adóadminisztráció továbbra is borzalmas terheket rak a cégekre, a Világbank adatgyűjtése szerint évi 277 órát kell az adókkal foglalkozni, ahogy 2011 óta mindig. Bevezetni az áramot egy új üzembe? 257 nap. Építési engedélyek elintézése? 205 nap. Ugyanezek így néznek ki a régióban:

 

A listán mindenesetre Magyarország összesítésben a 48. helyen áll, ami hét helyezéssel rosszabb az előző évinél, és Bulgárián kívül az egész kelet-európai régió Magyarország előtt van. A versenyképesség javulásáért felelős minisztérium, az NGM megállapította: azok az intézkedéseket, amiket tavasszal elfogadtak direkt azért, hogy Magyarország jobb helyezést érjen el a Doing Business rangsorban, majd jövőre hoznak érzékelhető eredményt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet doing business versenyképesség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.