Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 19. 13:02 Világ

Az atomerőműveket sem kíméli a skandináviai hőhullám

A mostani észak-európai hőhullám ismét megmutatja, a globális klímaváltozás nem csupán arról szól, hogy melegebb lesz nyáron és nőni fog a tengerszint. Az idei nyáron Finnországban, Norvégiában és Svédországban szokatlanul nagy a hőség, az időszakra jellemző 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletnél több mint 10 fokkal volt melegebb az elmúlt napokban.

Több régióban soha nem mértek még olyan meleget, mint a mostani hőhullám során. A norvégiai Trondheimben 32 fok volt, és az Északi-sarkkörnél is közel ennyit mértek. A hőség ráadásul régóta tart, Svédországban a mostani volt a legmelegebb május, mióta 150 évvel ezelőtt elkezdték a méréseket.

Ráadásul nagyon kevés csapadék esett tavasz óta, július első két hete még soha nem volt ilyen száraz Észak-Európában, mióta mérnek. Svédország modern kori történelmének legnagyobb erdőtüzeivel néz szembe, több mint 40 helyen égnek az erdejei.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKis ország vagyunk, kétszer meg kellene gondolnunk, hogy atomerőművet akarunk-e építeniFinnországban is nagy viták mennek arról, hogy érdemes-e beengedni az országba az orosz kormány egy szervét (a Roszatomot). És ők is túl magas áramárakkal számoltak, amikor kitalálták az új atomerőművet.

A hőségnek a finnországi energiaellátásra is komoly hatása van. A Bloomberg szerint az ország négy atomreaktorából kettőt is váratlanul le kellett állítani különböző meghibásodások miatt. Az országban két atomerőmű működik, jelenleg a harmadikat építik.

Finnország energiaellátásának 30 százalékát biztosítja a négy reaktor. A helyzet kezelésére tartalék erőműveket helyeznek működésbe, de így is készülnek arra a hatóságok, hogy energiahiány léphet életbe. A Bloomberg szerint a leállt atomreaktorok vasárnapig állhatnak ismét működésbe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomerőmű finnország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.