Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 19. 13:02 Világ

Az atomerőműveket sem kíméli a skandináviai hőhullám

A mostani észak-európai hőhullám ismét megmutatja, a globális klímaváltozás nem csupán arról szól, hogy melegebb lesz nyáron és nőni fog a tengerszint. Az idei nyáron Finnországban, Norvégiában és Svédországban szokatlanul nagy a hőség, az időszakra jellemző 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletnél több mint 10 fokkal volt melegebb az elmúlt napokban.

Több régióban soha nem mértek még olyan meleget, mint a mostani hőhullám során. A norvégiai Trondheimben 32 fok volt, és az Északi-sarkkörnél is közel ennyit mértek. A hőség ráadásul régóta tart, Svédországban a mostani volt a legmelegebb május, mióta 150 évvel ezelőtt elkezdték a méréseket.

Ráadásul nagyon kevés csapadék esett tavasz óta, július első két hete még soha nem volt ilyen száraz Észak-Európában, mióta mérnek. Svédország modern kori történelmének legnagyobb erdőtüzeivel néz szembe, több mint 40 helyen égnek az erdejei.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKis ország vagyunk, kétszer meg kellene gondolnunk, hogy atomerőművet akarunk-e építeniFinnországban is nagy viták mennek arról, hogy érdemes-e beengedni az országba az orosz kormány egy szervét (a Roszatomot). És ők is túl magas áramárakkal számoltak, amikor kitalálták az új atomerőművet.

A hőségnek a finnországi energiaellátásra is komoly hatása van. A Bloomberg szerint az ország négy atomreaktorából kettőt is váratlanul le kellett állítani különböző meghibásodások miatt. Az országban két atomerőmű működik, jelenleg a harmadikat építik.

Finnország energiaellátásának 30 százalékát biztosítja a négy reaktor. A helyzet kezelésére tartalék erőműveket helyeznek működésbe, de így is készülnek arra a hatóságok, hogy energiahiány léphet életbe. A Bloomberg szerint a leállt atomreaktorok vasárnapig állhatnak ismét működésbe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomerőmű finnország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.