Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 19. 13:02 Világ

Az atomerőműveket sem kíméli a skandináviai hőhullám

A mostani észak-európai hőhullám ismét megmutatja, a globális klímaváltozás nem csupán arról szól, hogy melegebb lesz nyáron és nőni fog a tengerszint. Az idei nyáron Finnországban, Norvégiában és Svédországban szokatlanul nagy a hőség, az időszakra jellemző 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletnél több mint 10 fokkal volt melegebb az elmúlt napokban.

Több régióban soha nem mértek még olyan meleget, mint a mostani hőhullám során. A norvégiai Trondheimben 32 fok volt, és az Északi-sarkkörnél is közel ennyit mértek. A hőség ráadásul régóta tart, Svédországban a mostani volt a legmelegebb május, mióta 150 évvel ezelőtt elkezdték a méréseket.

Ráadásul nagyon kevés csapadék esett tavasz óta, július első két hete még soha nem volt ilyen száraz Észak-Európában, mióta mérnek. Svédország modern kori történelmének legnagyobb erdőtüzeivel néz szembe, több mint 40 helyen égnek az erdejei.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKis ország vagyunk, kétszer meg kellene gondolnunk, hogy atomerőművet akarunk-e építeniFinnországban is nagy viták mennek arról, hogy érdemes-e beengedni az országba az orosz kormány egy szervét (a Roszatomot). És ők is túl magas áramárakkal számoltak, amikor kitalálták az új atomerőművet.

A hőségnek a finnországi energiaellátásra is komoly hatása van. A Bloomberg szerint az ország négy atomreaktorából kettőt is váratlanul le kellett állítani különböző meghibásodások miatt. Az országban két atomerőmű működik, jelenleg a harmadikat építik.

Finnország energiaellátásának 30 százalékát biztosítja a négy reaktor. A helyzet kezelésére tartalék erőműveket helyeznek működésbe, de így is készülnek arra a hatóságok, hogy energiahiány léphet életbe. A Bloomberg szerint a leállt atomreaktorok vasárnapig állhatnak ismét működésbe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomerőmű finnország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.