Nagy nemzetközi viharban vagyunk. A kereskedelmi háború egy óriási növekedési kockázat a világban, ami a háttérben arról is szól, hogy az USA képes lesz-e megőrizni a vezető gazdasági hatalom szerepét a XXI. században, vagy az Kínára száll. Európának ebben a harcban nem osztottak lapot, másodhegedűsök vagyunk, a térségnek most túl sok megoldatlan belső problémája van.
Magyarország sokkal felkészültebb egy válságra, mint tíz évvel ezelőtt. A gazdaságunk stabilabb, de így is nagyon kitett a nemzetközi konjunktúrának. A tartósan gyenge forint magas inflációt hozhat, de a magyar gazdaságpolitika sem ezt, sem a gyorsabb pénzromlást nem tartja drámainak.
A nyugati nagyvállalatok hosszú évtizedek után végre újra elkezdhetnek beruházni, mert tartósan drága lesz a munka. De emiatt (illetve a robotizáció miatt) nem kerülnek tömegek az utcára, legalábbis a történelem nem ezt bizonyítja: soha nem az történt, hogy a fejlődés eredményeként kevesebb ember termelt ugyanannyit. Ehelyett ugyanannyi ember termelt a korábbinál többet. Ezt hívják a termelékenység javulásának, ami az erőre kapó beruházások miatt sokat hozhat a fejlett országoknak – de nekünk is a most következő gazdaságtörténeti periódusban. A G7 podcast vendége Móró Tamás, a Concorde Értékpapír stratégiai igazgatója.
Podcast
Fontos