Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. november 12. 14:07 Közélet

A mézesmadzag mellett a korbácsot is előveszi a kórházakban a kormány

Maximálisan tolerálható adósságszintet fognak meghatározni minden magyar kórháznak, és ha a menedzsment ezt túllépi, akkor „a következményei lecsapódnak a vezetőség fizetésében” – mondta Takács Péter egészségügyi államtitkár a Portfoliónak adott interjújában.

  • Megemelik havi 12,5 milliárd forinttal a kórházak finanszírozását jövőre, és közben az államtitkár szerint dolgoznak „a valós költségekre épülő finanszírozás” kidolgozásán is.

Miért fontos ez? Ahogy indirekt módon a fenti mondatból is kiderül, az állam nem a valós értéken finanszírozza a kórházi ellátást, az intézmények jelentős része döntően ezért halmoz fel állandóan és folyamatosan adósságot. Ennek fényében kérdéses, hogy a menedzsmentek a potenciális anyagi retorziót ösztönzőnek vagy inkább büntetésnek értékelik majd.

Számokban: a kórházi adósságokat idén már kétszer konszolidálni kellett, összesen több mint 100 milliárd forinttal. A Magyar Államkincstár adatai szerint azonban szeptemberre az összesített tartozás megint 100 milliárd forint fölé ugrott, ami megerősíti, hogy a szektor jelenleg körülbelül évi 200 milliárd forinttal alul- (vagy inkább utó-) finanszírozott.

  • Adatot 554 intézménynek kell jelenleg szolgáltatnia, ebből 225-nek van adóssága. Várakozások szerint a havi 12,5 milliárd forintos többlet azután áramlik majd a rendszerbe, hogy a költségvetésből az év végéig még egyszer rendezik az adósságokat.
  • Ha nem alakítják át a rendszert, akkor az évi 150 milliárd forinttal megnövelt büdzsé is újra legalább évi 50 milliárdos adósságot fog termelni.

Tágabb kontextus: az egészségügyi intézmények jellemzően azért kerülnek nehéz helyzetbe, mert anyagi forrásaikat elsősorban a bérek kifizetésére kell koncentrálniuk, a maradék pedig, ha egyáltalán van, nem elég az eszköz- és szolgáltatásbeszállítók kifizetésére.

  • A piaci alapon működő beszállítók már hozzászoktak, hogy hónapokig ők finanszírozzák a kórház működését, és csak akkor jutnak a pénzükhöz, amikor az állam pluszforrást ad. Ezt azonban egyre kevesebb cég tudja (vagy hajlandó) megtenni anélkül, hogy a működése veszélybe kerülne, ha pedig elhagyja ezt a piacot, akkor még súlyosabbá válik az eszközhiány.

Alulnézet: a jelek szerint az évi 200 milliárd forint hiányból csak 150-et tart jogosnak a kormány, ezt adja oda jövőre, a többit azonban nem. Annak kigazdálkodását intézményekre szabott keretekkel és retorziók lehetőségével próbálja kikényszeríteni a kórházi menedzsmentekből.

  • Tavaly év végén két országos intézet vezetőjét, 7 megyei és 15 városi kórház igazgatóját menesztette Pintér Sándor belügyminiszter, több esetben gazdálkodási hiányosságokra hivatkozva.
  • E retorziók ellenére nőtt a tavaly év végi 123 milliárdról idén 200 milliárd fölé az éves összesített görgetett adósság.
  • A kórházvezetők büntetését a beszállítói lánc csak kívülről szemléli, ők attól még nem jutnak hozzá a pénzükhöz, hogy a menedzsmentből menesztenek valakit, vagy levonnak a fizetéséből. Korábban ők is kormányzati célkeresztbe kerültek, de ez sem hozott (nem is hozhatott) eredményt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKeresztapa-stílusra váltott a kormány, de ezzel a magyar cégeket vérezteti kiPolitikai erődemonstráció a kórházi adósságok központosított tárgyalása, amely az esetleges megtakarításnál több kárt okoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósságA magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmikor az orvos nyúl az eszközért, de az nincs ott, az megnehezíti a gyógyítástRekordot döntenek a kórházi tartozások, eközben tömegével mentik fel kórházigazgatókat - a beszállítók pedig a fejüket fogják.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet adósság adósságrendezés beszállítók egészségügy fizetés kórház levonás menedzsment Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.