Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. szeptember 6. 14:08 Adat

A szép magyar alma elmehet külföldre, jöhet helyette az olcsóbb külföldi

Viszonylag kevés alma teremhet a most induló szezonban, a FruitVeb szakmai szervezet az étkezési almánál 10-15 százalék körüli áremelkedést jósol, mire a gyümölcs a boltok polcaira jut.

Miért fontos ez? Az alma az egyik legnagyobb mennyiségben termelt gyümölcs Magyarországon, és ipari változatát sok esetben nálunk is dolgozzák fel, ezért felvásárlási árának ingadozása, illetve az export és az import lehetőségének alakulása sok piaci szereplőt érint.

Számokban: a FruitVeb előrejelzése 300-350 ezer tonna közé teszi az idei termést, de ebből várhatóan csak legfeljebb 100 ezer tonna lehet az étkezési alma. Az utóbbi hazai kereslete évi 110 ezer tonna körül van, ipari almából pedig jóval nagyobb lesz a hiány, hiszen 400 ezer tonnát tudnak az üzemek feldolgozni. A hiányzó mennyiségeket importálni lehet vagy kell majd.

Tágabb kontextus: a képletet bonyolítja, hogy az időjárás miatt az étkezési alma egy része „lecsúszhat” minőségben az ipari szegmensbe, illetve számolni kell az exporttal is, hiszen a jobb minőségű étkezési és ipari almát a termelők egyaránt eladhatják külföldre is, ha ott jobb árat kapnak érte. Márpedig a FruitVeb szerint erős osztrák, cseh és lengyel keresletre lehet számítani.

Felülnézet: az export-import lehetőségek következtében a hazai termés mennyisége sokkal inkább a termelőknek és a feldolgozóknak egzisztenciális, húsba vágó kérdés, mint a lakossági vásárlóknak, hiszen a boltok is vásárolhatnak külföldi (olcsóbb) almát, ha úgy döntenek.

  • A magyar almatermés az elmúlt években többször is erősen hullámzott, 2022-ben például fele annyi volt, mint előtte vagy utána egy évvel, de az unió országaiban összességében jobban kiegyenlítődik a termés. Ahol nincs elég alma, ott nőhet az import, de még az EU-n kívülről is lehet vásárolni.

Az alábbi grafikon azt mutatja meg, hogy négy nagy magyarországi boltláncban 2020 és 2024 eleje között havi bontásban mennyibe került a legolcsóbb, de nem akciós alma kilogrammja.

  • A bruttó fogyasztói árszint jellemzően 350 és 500 forint között maradt, annak ellenére is, hogy a magyar termés erősen ingadozott, ráadásul még a nagy inflációs hullám is ebben az időszakban söpört végig rajtunk.
  • A boltláncok tehát jól kimozogták ezeket a kilengéseket, így a most várható 10-15 százalékos emelkedés egyáltalán nem számít kiugró mértéknek.

Alulnézet: ha a magyar boltok meg akarják tartani a jelenlegi árszintet, akkor lehet, hogy azt csak alacsonyabb minőségű áruval tudják megtenni. A legjobb magyar étkezési almára – szokás szerint – magasabb árajánlatot adhat például az osztrák vevő, míg ha a magyar kereskedők jelentős importra szorulnak, akkor olcsón várhatóan csak silányabb külföldi terméshez jutnak hozzá.

Mi várható? A FruitVeb elemzése szerint a magyar termelőknek a klímaváltozás súlyos gondokat okoz. A nagy melegben és aszályban a gyümölcs nem éri el a kívánt méretet, de akár túl gyorsan is beérik, hamarabb lehullik és olyan gyorsan rothad, hogy még ipari almának is nehéz elszállítani. A magyar művelési rendszerek egy része korszerűtlen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre bizonytalanabb a magyar alma sorsa, az idei termés évtizedes távlatban is a legrosszabbA szárazság mellett a korosodó állomány és a fejlesztések hiánya is gondot okoz a legfontosabb magyar gyümölcs termesztésében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHova drágul még az alma?Nem a koronavírus, hanem a tavaszi fagy felel a legdurvább drágulásért.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz almák Ferrarija finom, piros, drága, és hihetetlenül erős marketing van mögötteÁtalakítja a gyümölcstermesztés mögötti üzleti modellt a Pink Lady és a nyomában meginduló klub almák serege, de ennek megvannak a veszélyei is. Magyarország kimarad az új almahullámból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat alma ár export FruitVeb import termés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.