Már olcsóbban vehetünk új lakást Olaszországban, mint itthon
Az ingatlanok megfizethetősége továbbra is rossz Magyarországon, ugyanakkor a lakásbérlés Budapesten olcsóbb, mint több régiós fővárosban. Továbbra is nagyon kevés lakás épül itthon, ennek ellenére az új lakások olcsóbbak, mint Prágában vagy Pozsonyban egy új ingatlanpiaci tanulmány szerint.
Mi történt? Nem változott itthon tavaly 2022-höz képest érdemben a lakhatás megfizethetősége, így Magyarországon a bérek figyelme vételével továbbra is drágának számítanak az ingatlanok más országokhoz képest – többek között ez is kiderült a Deloitte Property Index 2024-es kiadásából, ami hétfőn jelent meg.
A fővárosok között Budapest a középmezőnyben van megfizethetőség alapján, még ha enyhén romlott is a megfizethetősége 2023 és 2022 között.
Számokban: Budapesten tavaly 10,4, országosan 10,2 évnyi átlagfizetést kellett félretenni egy átlagos, 70 négyzetméteres új építésű lakás megvásárlásához.
Igen, de: a Magyar Nemzeti Bank májusi Lakáspiaci jelentésében megjelent hasonló számítások alapján 2023-ban itthon országosan és Budapesten is javult a megfizethetőség.
Budapest viszont a kevésbé megfizethető városok közé tartozik a jegybank összehasonlítása alapján is.
Felülnézet: az utóbbi 4-5 évben a kelet-közép-európai lakásárak dinamikus növekedésével csökkent az árszínvonalban tapasztalt korábbi jelentős különbség Európa fejlettebb régiói és a felzárkózó kelet-közép-európai országok között.
„Az átrendeződés hatására 2023-ra például Olaszországban az új lakások fajlagos átlagára (2118 euró) mind a négy visegrádi ország fajlagos árszintje alá került, de Olaszországban már a használt lakások is olcsóbbak, mint a cseh, a szlovák és a lengyel használt lakások” – mondta Kohári Gábor, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.
Tágabb kontextus: nominális árszinteket nézve továbbra is Párizsban a legdrágábbak az új lakások Európában. Budapest ilyen szempontból Prágánál és Pozsonynál is olcsóbb, bár itt emelkedtek az árak a legnagyobb mértékben az európai fővárosok között 2023-ban.
A lakásbérleti díjak Budapesten a vizsgált 59 európai nagyváros közül a 18. legalacsonyabbak, és ez az érték a régiós országok fővárosaiban – például Prágában, Pozsonyban, Varsóban – tapasztalt bérleti díjaktól rendre elmarad.
Magyarországon épült tavaly a negyedik legkevesebb lakás 1000 főre vetítve a vizsgált 24 ország között a 2022-es évhez hasonlóan 2023-ban is.
Mi várható? A KSH Lakáspiaci árindexe alapján 2024 első negyedéve és 2023 első negyedéve között átlagosan 9,1 százalékkal nőttek az ingatlanárak, amely jóval nagyobb mértékű drágulás az előző negyedévekhez képest.
Arra ugyanakkor nehéz következtetni, hogy a megfizethetőség idén hogyan alakul, már csak azért is, mert a bérek idén eddig a várakozásokhoz képest jelentősebben nőnek. A 2024-es béremelkedésre vonatkozó előrejelzések 11,4 százalék körül szóródtak tavasszal.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.