Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. augusztus 15. 17:26 Adat, Közélet

Olyan gyenge az európai gazdaság, hogy a magyar növekedés is beférhet az élmezőnybe

A gyenge második negyedéves magyar GDP-adat az elemzőket is meglepte, és az előző negyedévhez képes csak két uniós tagállam teljesítménye nézett ki csúnyábban.

  • Az év egészében már a jobbak közé tartozhat a magyar gazdasági teljesítmény. Igaz, ennek részben a tavalyi rossz adat az oka, ahhoz képest ugyanis könnyű növekedni.

Mi történt? Az év idei év második negyedévében a magyar GDP az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent, a tavalyi második negyedévhez képest pedig 1,3 százalékkal nőtt. 

  • A negyedéves alapú növekedési adatnál csak a svéd és a lett volt gyengébb (-0,8 és -1,1 százalék), az előző évhez viszonyított adat viszont a 8. legerősebb volt a 22 adatot közlő ország mezőnyében – ez derül ki az Eurostat frissen közzétett adatai alapján.

Előzmények: a naptárhatással és szezonálisan kiigazított adatok szerint éves alapon az első negyedévben 1,6, a másodikban 1,3 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. 

  • Negatív meglepetést okoztak a július végén közzétett második negyedéves adatok, és ezek alapján már kiemelkedően jó második félévre lenne szükség ahhoz, hogy teljesüljön a kormány 2 százalékos növekedési előrejelzése (ami az év elején még 4 százalékos volt).

Előzmények: a magyar GDP tavaly 0,9 százalékkal csökkent, ami éves alapon az ötödik legrosszabb gazdasági teljesítmény volt az uniós mezőnyben az Eurostat adatai alapján.

Mi várható? Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a magyar növekedési adat az idei év egészében inkább az erősebbek között lesz uniós mezőnyben, amihez az is hozzájárul, hogy a tavalyi gyenge eredmény alacsony bázist jelent.

  • Más előrejelzésekhez képest már optimistának számít az Európai Bizottság előrejelzése, a Portfolio.hu-nak nyilatkozó elemzők már inkább 1,5-2 százalék körüli éves növekedésre számítottak a második negyedéves adat közzététele után.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBukik a kormány növekedési reménye, Európa sem húz fel bennünketSokkolóan rossz lett a második negyedév, sem a külső, sem a belső tényezők nem alakulnak jól.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegfeleződött a kormányzati optimizmus, csak az önfényezés töretlenMegfeleződött az idei gazdasági növekedésre vonatkozó kormányzati várakozás. Nagy Márton minisztériuma szerint ugyanakkor így is sikeres a gazdaságpolitika.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet EU Eurostat gdp magyar gdp növekedés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 13. 15:41 Adat, Vállalat

Egyedül Szíjj László örülhet a mai építőipari adatnak

Miközben továbbra is szenved a hazai építőipar, nagyot ugrott a megrendelésállomány két állami óriásprojektnek köszönhetően, amelyeket a Duna Aszfalt nyert el.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 17. 05:04 Vállalat

Tartozáshegy alatt roskad össze egy százéves magyar gyár

Ha nem sikerül megmenteni a nagyatádi cérnagyárat, akkor több mint 200 ember marad munka nélkül, és a település költségvetése is nehéz helyzetbe kerülhet.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 16. 05:27 Világ

Európa legelmaradottabb vidéke lett a magyar kifektetés fő célpontja

A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.

Gajda Mihály
2024. szeptember 15. 19:15 Pénz, Vállalat

Európai üzemek zárnak be, romlanak a kilátások az olajiparban

Az év eleji optimizmus után az olajipar komoly nehézségekkel küzd a globális gazdasági problémák miatt, Európában pedig különösen borúsak a kilátások.