Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. június 27. 16:54 Adat, Élet

Egyre élhetőbb város Budapest, stabilan előzi Prágát, Pozsonyt és Varsót is

Gyűjtésünk alapján még soha nem ért el Budapest olyan jó helyezést az Economist Intelligence Unit legélhetőbb városokat rangsoroló listáján, mint az idén.

Mi történt? Megjelent az Economist Intelligence Unit (EIU) legélhetőbb városokat rangsoroló globális listája. Eszerint Budapest idén a világ 32. legélhetőbb városa, és tavalyhoz képest hét helyet lépett előre a listán.

  • A jelentés 173 nagyváros életminőségét vizsgálta a stabilitás, egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra és környezet, valamint az infrastruktúra szempontjából.

Felülnézet: a világ legélhetőbb városa továbbra is Bécs a lista alapján, de a top tízben végzett Koppenhága, Zürich, Melbourne, Calgary, Genf, Sydney, Vancouver, Oszaka és Auckland is.

  • A legkevésbé élhető városok idén Damaszkusz, Tripoli, Algír, Lagos, Karacsi, Dakka, Harare, Port Moresby, Kijev és Caracas a lista alapján.

Alulnézet: Budapest 100-ból 92 pontot kapott, 0,9 pontot javítva. 92 pont lett a listán szereplő 30 nyugat-európai nagyváros átlagos pontszáma is.

  • Ezzel Budapest a harmadik legnagyobb ugrást mutatta be egy év alatt a ranglistán.

Mit mondanak ők? „Bár még van hova fejlődni, tanulni például a listavezető Bécstől, nagy eredmény, hogy Budapestet csak Hongkong és Szingapúr előzte meg az életminőség javulásában“ – írta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere Facebookon.

Előzmények: az Economist cikke alapján a kelet-európai régióban*A lap ebbe a régióba teszi Magyarországot, a hivatalos földrajzi besorolás szerint viszont a kelet-közép-európai régióba tartozik. már 2014-ben is Budapest volt a legélhetőbb város, megelőzve Prágát, Pozsonyt és Varsót. 2024-ben a régiós élmezőny rangsora ugyanígy nézett ki, bár Pozsony nagyon felzárkózott Prágához.

  • A gyűjtésünk alapján az elmúlt 10 évben nem ért el Budapest ennél jobb helyezést a listán, a legközelebb 2019-ben járt ehhez az eredményhez, amikor 35. lett. (2021-re nem találtunk pontos helyezést, de a visszaesett pontszáma alapján valószínűleg rosszabb volt eredménye a mostaninál.)
  • Ebben az időszakban többnyire a világ 40 legélhetőbb városa között volt Budapest. Az Origo 2017-es cikke szerint 2015-ben Budapest a 45. helyen állt a listán.
 

Igen, de: a Mercer üzleti tanácsadó cég hasonló listáján tavaly Budapest csak 76. lett, és ezen a listán Prága megelőzte. 2012-ben Budapest ezen a listán 74. volt, szintén Prága mögött.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVéglegessé vált Karácsony győzelme, de csak most jön a nehezeA közgyűlési többség hiányában pártközi megegyezésekre kell majd törekednie a főpolgármesternek, és valószínűleg a kormány pénzügyi nyomása sem enyhül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet Budapest Economist Intelligence Unit élhetőség lista városok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. június 28. 15:36 Adat

Csúcsot döntött a Magyarországról kivándorlók száma, hiányozni fognak a munkaerőpiacról

Cegléd lakosságméretéhez hasonló számban hagyták el magyar állampolgárok az országot tavaly legalább egy évre.

Hajdu Miklós
2024. június 28. 11:19 Adat

A drága élelmiszerek és távközlés miatt is hagyott le minket Bulgária a fogyasztásban

Tavaly már az uniós átlaggal voltak egyenértékűek a magyarországi élelmiszerárak, de a távközlés és a lakhatás is viszonylag drága.

Jandó Zoltán
2024. június 28. 05:15 Adat, Vállalat

A focisták fizetésében sikerült utolérni Ausztriát

A régióban lényegében sehol nem keresnek jobban a focisták, mint nálunk, 2010-hez képest papíron harmincszoros a fizetések emelkedése.

Fontos

Avatar
2024. július 1. 05:12 Közélet

Újra rengeteg földet ad el az állam, ki jár vele jól?

A korábbi árveréseket rengeteg kritika érte, ugyanakkor az utóbbi években csökkent mind a nagyon nagy, mind a törpebirtokok száma és az általuk használt terület.

Kiss Péter
2024. június 30. 05:51 Pénz

Mit adott nekünk az EU-tagság 20 éve, ha befektettük a pénzünket?

Elsőre jól néz ki a magyar állampapírok és a részvények hozama, de ha figyelembe vesszük az inflációt és a forint leértékelődését, akkor például a román eszközök jobban teljesítettek.

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.