Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. június 4. 13:04 Adat, Élet

Áruk helyett élményeket veszünk, és ez most jól jön a gazdaságnak

Átalakulóban van a magyar GDP növekedésének szerkezete, ez derült ki, miután a KSH az előzetes után most közzétette az első negyedévre vonatkozó részletesebb adatokat is.

Számokban: a végeredményben nincs változás, az év első három hónapjában a GDP az előző negyedévhez képest 0,8, éves szinten pedig 1,7 százalékkal nőtt. Tavaly év végéhez képest az ipar teljesítménye nagyon alacsony szintről 0,1 százalékkal még tovább csökkent, az építőipar viszont 1,1 százalékkal, a szolgáltatások pedig 1,7 százalékkal nőttek.

Miért fontos ez? Az ország gazdasági teljesítményének növekedését újabban nem a (gyengélkedő) ipar egyes ágai hozzák, hanem a fogyasztáshoz, azon belül is a belső fogyasztáshoz kapcsolódó ágazatok, mint például a vendéglátás, a szabadidős szolgáltatások vagy éppenséggel az oktatás. Ez szerkezeti változást tükröz.

Alulnézet: a nagy inflációs hullám enyhülése óta a reálbérek emelkedésével együtt nő a lakosság vásárlóereje, jobban költekeznek is az emberek, de a korábbinál nagyobb arányban szolgáltatásokat, vagy ahogy Virovácz Péter, az ING Bank szenior elemzője találóan megjegyzi, „élményeket” vásárolnak.

  • A szolgáltatásokért kifizetett pénz többnyire az országon belül marad, és ezekben a szektorokban általában jóval kevesebb az importigény is ahhoz képest, mintha jellemzően tartós fogyasztási cikkeket vásárolna a lakosság. Ahogy Virovácsz Péter rámutat, utóbbi 2017 óta nem látott alacsony szintre esett.
  • A növekedésnek így most sokkal inkább belső motorja van, mint korábban, ami egyébként összhangban van a korábban hangoztatott kormányzati reményekkel.

Mi várható? Ha ez a trend kitart, akkor a gazdaság importigénye alacsonyabb szinten marad, így még annak ellenére is elfogadható külkereskedelmi mérlegünk lesz, hogy az export gyenge. Ugyanakkor nagy szükség lenne arra, hogy az ipar magára találjon, ez azonban az év első felében nem valószínű.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak a baj van mostanában a hazai akkugyárakkal, meddig tart még a szenvedés?Az iparág akkor is meg tudja rángatni az ország gazdaságát, amikor nincs is válságban. Autóvásárlóként viszont jól járhatunk az egyre olcsóbb cellákkal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyorsabban jövünk ki a megélhetési válságból a várakozásokhoz képestEgyre több jel utal arra, hogy a tavalyi sokk után bátrabban fogyasztunk az év elején, mint ami várható volt. Kár, hogy az ipar közben mélyrepülésben van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet fogyasztás gdp ipar növekedés szolgáltatás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 26. 15:14 Közélet, Pénz

Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek

A kormány szócsőnek használja a nyugdíjpénztárakat, hogy azok az érdekeikkel ellentétes lépésre buzdítsák a tagjaikat.

Jandó Zoltán
2024. november 26. 11:31 Közélet

Egyre gyakrabban zsarolja a fizetéssel alkalmazottjait a magyar állam

A tanárok, egyetemi oktatók és bírósági alkalmazottak után most a kutatók kerültek a kormány célkeresztjébe, ráadásul ők már öt éven belül másodszor.

Mészáros R. Tamás
2024. november 26. 06:04 Világ

Van terv az európai gazdaság megmentésére, de hiányzik a pénz és az akarat

Több uniós versenyképességi jelentés is készült idén, a megvalósítást azonban finanszírozási és szuverenitási problémák gátolják.