Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. május 27. 19:04 Világ

Épp akkor szorítaná ki a kínai beszállítókat az EU, amikor elkezdődnek a magyar szélenergia-fejlesztések

A szélturbinagyártásban is élesednek az EU és Kína közti kereskedelmi feszültségek, és habár Magyarországon újra lehet szélerőműveket építeni, vélhetően nem a hazai piac lesz a kínai és európai cégek közti viaskodás legfontosabb terepe.

Mi történt? Az európai cégeket hozná helyzetbe a kínai versenytársakkal szemben a szélturbinagyártásban az Európai Bizottság, amely nemrég „iránymutatást és ajánlásokat terjesztett elő” a megújuló energia EU-n belüli elterjedésének felgyorsítására.

  • Úgy alakítanák a szabályozást, hogy az új megújuló erőművek engedélyezésére szolgáló árveréseken az ár mellett az ajánlat más elemeit, például a felelős üzleti magatartást és a kiber- vagy adatbiztonságot is figyelembe lehetne venni – írja a Portfolio.hu.

Miért fontos ez? A lap cikke szerint a kínai gyártók az európaiakhoz képest akár féláron is tudnak hasonlóan jó technológiát kínálni, akár hároméves halasztott kifizetéssel is. Az uniós iparági szereplők arra panaszkodnak, hogy erre nem lennének képesek bőkezű állami támogatások nélkül.

Felülnézet: tavaly nyáron lépett hatályba a külföldi állami támogatásokkal szembeni szabályozás, amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy saját hatáskörben fellépjen az EU-n kívüli kormányok által nyújtott, az uniós belső piacot torzító szubvenciók ellen. Erről részletesebben itt írtunk.

  • Áprilisban ilyen eljárás indult kínai szélturbina-gyártók ellen spanyolországi, görögországi, franciaországi, romániai és bulgáriai szélenergia-beruházásokat illetően.

Alulnézet: Magyarország se az európai, se a kínai gyártóknak nem jelent nagy piacot, ugyanis a magyar energiamixen belül elenyésző a szélenergia aránya, és nincsenek nagyon jelentős bővítésre vonatkozó tervek sem.

  • A Nemzeti Energia és Klímaterv 2030-ra egy gigawatt szélenergia-bővítést célzott meg, és a kormány jelenleg új földgáztüzelésű erőművekben is gondolkodik. 
  • Az utóbbiak egy része és az áramimport jelentős része lenne kiváltható lenne, ha nem egy, hanem négy gigawatt szélenergiát telepítenének idehaza az Energiaklub és a REKK közös tanulmánya szerint.
  • A hazai naperőműves termelés hullámvölgyeit is jól lehetne kiegyenlíteni jelentősebb hazai szeles kapacitással – írta Magyar László környezettudós, az Energiaklub megújuló energia szakértője a Másfélfok.hu-n.

Mi várható? A hazai szabályozás idei megváltoztatása óta újra épülhetnek Magyarországon szélerőművek, a kínai gyártókkal szembeni európai fellépés pedig intenzívebbé válhat, ahogy a kínai ellenlépések is.

  • Győr környékén lesz az a terület, ahol létrejöhetnek a szélerőműparkok, és a terv szerint 670 megawatt új szeles kapacitás épül majd itt ki a jelenlegi 330 megawatt mellé a Portfolio.hu márciusi cikke szerint.
  • Kína egyre feszültebbnek tűnik az európai és amerikai piacvédő lépések miatt: vélhetően válaszlépésnek szánta azt a dömpingellenes vizsgálatot, amit többek között az Egyesült Államokból és az EU-ból származó vegyi anyagok behozatalával kapcsolatban indított.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeketAz európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ EU kereskedelem Kína szélenergia szélturbina Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.