Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. március 23. 08:10 Közélet

A sebeit nyalogató Sparnak küldött hadüzenetet Lázár János

Lázár János hadüzenet küldött a Sparnak, miután az anyacég vezére egy interjúban arról beszélt, hogy a magyar kormány vételi ajánlatot tett a kiskermulti magyar leányvállalatára. A miniszter is felvetette az üzlet állami felvásárlását, igaz, ennek megvalósíthatósága kétséges.

Mi történt? Megfenyegette a Spart Lázár János építési és közlekedési miniszter csütörtökön a Portfolio építőipari konferenciáján. Az Mfor.hu tudósítása szerint azt mondta, a kormány nem tűri a fenyegetéseket a Spartól, amely a “korrumpált osztrák sajtón keresztül” üzent a kormánynak.

  • “Most, hogy az osztrák fűszeres-közértes, a Spar így viselkedett, felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül” – mondta.

Tágabb kontextus: nem kiszorítani akarja a céget, hanem rászorítani őket arra, hogy “tiszteljék az itteni embereket, fogyasztókat, a kormányt, az országot, ahol óriási extraprofitot termelnek.”

  • “A Sparral szemben is tudunk úszni. A cég meg fogja fizetni az árát annak, amit az elmúlt napokban tett” – monta Lázár.
  • A Heinekentől kezdve a Philip Morrison keresztül azóta részint kormányzati tulajdonban is volt Erste Bankig számos külföldi vállalatot célbavett már megnyilvánulásaival Lázár.
  • A külföldi tulajdonú cégek kiskereskedelemben betöltött szerepét is sokszor firtatta Lázár János és a kormány, amelyekkel szemben egyelőre nem sikerült helyzetbe hozni a magyar láncokat. 

Előzmények: a magyar sajtó március közepén számolt be róla, hogy a hollandiai központú Spar panaszt nyújtott be panaszt nyújtott be az EU-nál a magyar kormány ellen.

  • A nemzetközi kiskereskedelmi vállalat úgy látja, hogy a kiskereskedelmi különadó és az árstop összeegyeztethetetlenek az uniós joggal.
  • A magyar kormány nyíltan azt mondta a Spar vezetésének, hogy “ha az állam részesedést szerezne a vállalatunkban, akkor sokkal könnyebb lenne a helyzet” – nyilatkozta a Spar anyavállalatának vezérigazgatója nemrég a Die Pressének.
  • Az iparágban 2–3 százalék között van az elvárt bevételarányos nyereség, ezért egy 4-5 százalékos különadó hosszú távon ellehetetleníti a nyereséges működést – mondta a Telexnek február végén Heiszler Gabriella, a hazai Spar ügyvezető igazgatója.

Alulnézet: a magyar kormány 2022-ben vezette be az úgynevezett szektoriális különadót (extraprofitadót) a kiskereskedelmi cégek árbevételére, majd az adókulcsokat 2023-tól megemelte. Az árstopot 2021 őszén vezették be, és 2022 végén kibővítették, 2023 nyarán pedig kivezették.

  • A kormányzati intézkedések 90 millió euróval növelték a Spar költségeit a cég saját állítása szerint, 2023-ban pedig közel 50 millió euró veszteséget okoztak.

Felülnézet: 2023-ra vonatkozóan egyelőre nem elérhetőek adatok, de 2022-ben a nagy kiskereskedelmi multiláncok közül a Spar mellett az Auchan és minimálisan a Penny Market is veszteséges volt.  Ahogy az ábrán is látszik, a Spar vesztesége ebben a mezőnyben is kiugró volt.

  • Az Aldi, a Lidl és a Tesco viszont nyereséges évet zárt (bár a teljes képhez hozzátartozik, hogy a Tesco és a Lidl mérlege évközi, tehát az üzleti évet nem december végén zárják).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVégül az Európai Bíróság döntheti el, áthárították-e a boltok az árstopotMáig vitatott, hogy a kormány intézkedései fékezték-e az élelmiszer-inflációt vagy rátettek egy lapáttal. A Spar uniós panasza nyomán a kérdés akár bíróság elé is kerülhet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet árstop kiskereskedelem különadó Spar Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.