Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. június 7. 09:51 Világ

Az új spanyol miniszterelnök nagyon jóban lesz Macronnal

A spanyol gazdaság ugyanúgy kontrasztban áll az olasszal, mint a két ország új kormányainak jövőképe. A válságot különösen megszenvedő Spanyolország nemhogy kijött a válságból, de hosszú idő után idén meg is előzte a stagnálás közeli Olaszországot az egy főre jutó GDP-ben.

Ami pedig a politikát illeti, miközben az olaszoknál a populisták borítják az asztalt a parlamentben, Spanyolországban egy kifejezetten Európa-párti kormány került most hatalomra, igaz, nem közvetlen választások útján. 

 

Az EU-ból kiábrándult olaszoknál  két euroszkeptikus párt alkothatott kormányt a márciusi választások eredményeként, míg Spanyolországban egy bizalmatlansági indítvánnyal távolítottak el a 2011 óta az országot vezető jobboldali miniszterelnököt, Mariano Rajoyt, aki helyett a szocialista, Európa-párti Pedro Sánchez alakíthat kormányt.

A 46 éves, közgazdász végzettségű Sánchez Brüsszelben diplomázott, ahol később parlamenti asszisztensként dolgozott, és élt Bosznia-Hercegovinában is az ENSZ alkalmazottjaként. A két legutóbbi parlamenti választáson ő volt a szocialisták miniszterelnök-jelöltje, legutóbb második helyen végzett pártja, a PSOE. Pártja kisebbségből fog kormányozni, 85 mandátumok van a 350 fős parlamentben.

Az olasz populistákkal ellentétben Sánchez kifejezetten támogatja az európai integráció mélyítését. A Financial Times forrásai szerint

egyelőre nem dőlt el hivatalosan, hogy milyen külpolitika várható az új kabinettől, de az őt ismerők szerint Sánchez Emmanuel Macron francia elnökhöz hasonlóan képzeli el az EU jövőjét.

Vezérszerepet töltene be az EU-s intézményrendszer megreformálásában, támogatja a gazdasági integrációt, erősebb pénzügyi eszközökkel ruházná fel az EU-t. Az újság szerint Sánchez irányvonala sokkal közelebb áll Macronéhoz, mint Angela Merkel német kancelláré, aki több ponton sem azonosul Macron európai céljaival. Merkel és konzervatív támogatói azért ódzkodnak az integráció mélyítésétől, mert a kevésbé stabil gazdaságú országok bevonása kockázatot jelentene az európai gazdaságot leginkább meghatározó Németországnak.

A múlt heti megválasztása után Sánchez arról beszélt, hogy az új kormány első célja az EU költségvetési előírásainak a betartása és gazdasági stabilitás garantálása. A frissen kinevezett kormánytagok jelentős része dolgozott az Európai Unió intézményeiben. A gazdasági miniszter Nadia Calvino lesz, aki eddig az Európai Bizottság költségvetésért felelős igazgatójaként dolgozott, a külügyminiszter pedig Josep Borrell lesz, aki az Európai Parlamentnek volt az elnöke.

Borrell szerepvállalása különösen fontos, a kinevezése egyértelművé teszi, hogy az új kormány az előzőhöz hasonlóan tárgyalni sem hajlandó Katalónia függetlenné válásáról. Borrell ugyanis katalán származású, és nyíltan ellenzi a katalán szeparatizmust.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIlyen egy működő jogállam, ahol távoznia kell a korrupcióban saras párt miniszterelnökénekMegvonták a bizalmat a spanyol miniszterelnöktől, mert az általa vezetett párt néhány korábbi vezető politikusa korrupció miatt börtönbe került.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Pedro Sánchez Spanyolország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.