Újból számolhatnak az uniós forrásokkal és nulla százalékos hitellel is a cégek beruházásaik tervezésénél, amiben pár hónapja még nem nagyon bízhattak. Ez a ma megjelent tavalyi utolsó negyedéves GDP-adatok fényében különösen fontos. Az elemzők növekedésre számítottak negyedéves alapon, ehhez képest stagnált a mutató, csak a kiigazított éves adat mutatott 0,4 százalékpontos növekedést.
Mi történt? Összesen 910 milliárd forint uniós forrásra pályázhatnak a cégek a GINOP Plusz keretében a következő hónapokban – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden.
- Ebből a jövő héten tesz közzé a kormány egy, a vállalkozásfejlesztéshez kapcsolódó 130 milliárd forintos keretösszegű és egy, a munkaerőpiaci aktivitás növeléséhez kapcsolódó, 130-150 milliárd forintos keretű pályázatot.
- A vállalkozásfejlesztés terén 450 milliárd forintos a teljes keret, aminek nagy része ugyan visszatérítendő forrás, a hitel kamatlába azonban nulla százalék lesz. Főként a kkv-szektort fogja érinteni, és beruházások finanszírozására megy.
- A munkaerőpiaci aktivitás növelésére 460 milliárd forint áll rendelkezésre a GINOP Pluszban, amely nagyrészt vissza nem térítendő támogatás, és a magyar álláskeresők elhelyezkedését segítő programokat priorizálja.
Számokban: a foglalkoztatás növelésére szánt 460 milliárd forint csaknem 400 ezer ember a munkához jutását fogja segíteni, és ezen belül nagyságrendileg 100 ezer ember képzéséhez járul hozzá a kormány szerint.
- A 15-64 éves korosztály aktivitási rátáját 78 százalékról 85 százalékra növelnék.
Előzmények: decemberben 10,2 milliárd euró, akkori árfolyamon 3900 milliárd forint vált Magyarország számára hozzáférhetővé, miután az Európai Bizottság elfogadta a magyar igazságszolgáltatásban végrehajtott szabályváltoztatásokat.
- Ezt megelőzően, 2023 novemberében még csak a kkv-k 40 százaléka tartotta reálisnak, hogy uniós támogatáshoz juthat 2024-ben a K&H felmérése szerint.
- „Az uniós viták mellett is a GINOP Plusz források szabadok, a gazdaságba áthelyezhetőek” – mondta Nagy Márton a bejelentéskor.
Mi várható? A kormány 4 százalékos GDP-növekedést szeretne látni az idén, ezt főleg a fogyasztás és a foglalkoztatottság élénkítésén, a termelés és beruházások helyreállításán keresztül tervezi elérni.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Fidesz-kormányok harmadik recessziója lett a tavalyiA vártnál jóval rosszabb lett a gazdaság tavaly év végi teljesítménye, ami rontja az idei kilátásokat is.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába a kormány évek óta tartó brüsszelezése, a magyarok jónak tartják az uniós fejlesztéseketMintha nem ért volna igazán célt az elmúlt évek unióellenes propagandája Magyarországon.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIdéntől még jobban számít az EU-faktor a magyar gazdaságpolitikábanMár jönnek az uniós pénzek, de még mindig sok maradt befagyasztva, miközben már az uniós költségvetési szabályok is újra számítanak. Hogy hat ez a magyar gazdaságpolitikára? Erről szól a Függő Változó podcastsorozat új adása.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Pénz Vállalat ginop nagy márton uniós források uniós pályázat uniós pénzek Olvasson tovább a kategóriában