Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. február 2. 16:04 Világ

Könnyebb kifizetni az ázsiai vendégmunkásokat, mint hazacsábítani külföldről a románokat

A vendégmunkások növekvő száma nemcsak Magyarországon vált témává a közelmúltban, hanem a környező országokban is. Noha a térség munkaerőpiaci problémái között régóta stabil helye van az elvándorlásának, néhány éve a posztszocialista országok egyikéből lett a bevándorlók egyik leggyakoribb célpontja az Európai Unión belül.

Inkább fogadják, mint küldik a vendégmunkásokat a lengyelek

Ez az ország Lengyelország, ahol már a 2010-es években is kimagasló volt a letelepedési engedélyekért folyamodók száma – érdekesség, hogy ekkoriban a lengyelek az európai uniós vendég- és idénymunkás-kibocsátó országok sorában Románia és Bulgária után a harmadik helyet foglalták el. A 2021-ben Lengyelországban kiadott 967 ezer engedély az unióban kiadott összes jóváhagyás egyharmada volt, és több mint kétszer annyi, mint bármely más tagállamban. A Lengyelországba vándorlók ráadásul zömmel, 82 százalékban munkavállalási céllal érkeztek, míg ez az arány az unió egészében csak 45 százalék volt.

A legtöbb lengyelországi bevándorló az ukránok közül kerül ki, akik száma különösen gyorsan nőtt az orosz-ukrán konfliktus 2014-es kezdete óta, a 2022-ben történt támadást követően pedig több millió ukrán érkezett Lengyelországba. A fehérorosz bevándorlók száma szintén megnőtt 2020 óta, amikor a karhatalom brutálisan leverte az elnökválasztási csalások elleni tüntetéseket. Az elmúlt évben is e két országból érkezett messze a legtöbb külföldi Lengyelországba, jóval meghaladva az Ázsiából odavándorlók számát. Tavaly mindenesetre közel 1,3 millió vendégmunkást tartott számon az ország erre hivatott hatósága, akik jórészt az ipar, a közlekedés vagy a szállítmányozás területén dolgoznak.

A tendencia nem maradt politikai következmények nélkül, visszatérő vád az országot korábban kormányzó Jog és Igazságosság párt és a Donald Tusk által vezetett pártszövetség közötti vitában a túlságosan megengedő bevándorláspolitika – ugyanakkor a lengyel társadalombiztosító becslése szerint ahhoz, hogy a munkaképes korú lakosság és a nyugdíjasok jelenlegi aránya fenntartható legyen, az országba a következő évtizedben közel kétmillió bevándorló munkavállalót kellene vonzani.

Tíz év alatt közel tízszerezés Szlovákiában

Szlovákiában már százezer körüli számban dolgoznak legális keretek között külföldiek, míg tíz évvel ezelőtt alig 13 ezren voltak csak az országban (Magyarországon tavaly májusban 81 ezer külföldi foglalkoztatását jelentette a KSH, azonban a migrációval kapcsolatos adatok összehasonlíthatósága rendkívül problémás). A vendégmunkások nagyjából negyven százaléka ukrán és további tíz százalékuk szerb, ám egyre többen érkeznek például a Fülöp-szigetekről, Nepálból vagy Indiából.

A vendégmunkásokra a legnagyobb szükség a fuvarozás területén mutatkozik, de országszerte százezres nagyságrendben akadnak betöltetlen álláshelyek, így Szlovákiában is a közbeszéd fontos témája lett a külföldiek munkavállalása, amin a kormány még továbbá lendítene a szabályozás megújításával – a mostani feltételek ugyanis a legrugalmatlanabbak a térségben Robert Fico miniszterelnök szerint. Az egyik legnagyobb gond, hogy a szabályok mindössze 11-18 hónapos munkavégzést tesznek lehetővé.

Romániában is megjelentek az ázsiai munkavállalók

A legnépesebb közösséget a nepáliak alkotják a Romániában dolgozó vendégmunkások körében, ahol szintén növekszik az országon kívülről érkező foglalkoztatottak száma. Igaz, itt az elmúlt év végén még csak közel 75 ezer, az EU-n kívüli országokból érkezett vendégmunkás dolgozott, ami elmarad a magyarországi szinttől, ám egy évvel korábban még csak 52 ezren voltak, vagyis 12 hónap alatt közel másfélszeresére nőtt a számuk.

Az unión kívüli vendégmunkások főleg rosszul fizetett, szakképesítést nem igénylő munkakörökben dolgoznak, például építőipari vagy gyári segédmunkásként, és akad példa arra, hogy a kiszolgáltatott helyzetükkel visszaélnek a munkáltatóik, ám a kivándorlással mélyen érintett Románia is megindult a bevándorlóországgá válás útján. Ez a vállalkozói tapasztalatok szerint jórészt épp a korábbi intenzív elvándorlásnak köszönhető,

a külföldön dolgozó románok hazacsábításához szükséges fizetések előteremtésénél könnyebb az ázsiai vendégmunkások bérigényét kielégíteni,

igaz, ők is gyakran csak az európai munkavállalás ugródeszkájaként tekintenek Romániára. Az ország azonban egyelőre viszonylag mérsékelt keretek között tartja a külföldi munkavállalók számát, százezer munkavállalási engedély kibocsátást tervezve a harmadik országbeli állampolgárok számára, akárcsak tavaly és tavalyelőtt.

Segíts nekünk eldönteni, milyen legyen a G7. Töltsd ki 5 perces, anonim kérdőívünket!

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa, a vendégmunka-alapú társadalomSok nyugat-európai országban szinte lehetetlen biztosítani az élelmiszer-ellátást a keleti idénymunkások nélkül, és Közép-Európában is ebbe az irányba tartanak a folyamatok.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre több az ázsiai vendégmunkás Magyarországon, a kormány szándékával egyezőenMár mintegy 81 ezer külföldi dolgozik az országban, a Fülöp-szigetekről, Mongóliából és Indiából érkező vendégmunkások száma nőtt a legnagyobb mértékben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ külföldi munkavállaló munkaerőpiac vendégmunka vendégmunkás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Hajdu Miklós
2025. április 6. 11:19 Világ

Az egyik amerikai vám miatt csökken az olajár, a másik miatt mégis drágulhat itthon a tankolás

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára a Trump-vámok bejelentése után, de egy másik beharangozott vám miatt a benzinkutakon mégis drágulás jöhet.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.