Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. január 12. 13:18 Közélet

A Postabank bedőlésének évében volt olyan durva az infláció, mint tavaly

A kilencvenes évek végét idéző szintre futott fel tavaly az infláció, ami már csak azért is fontos, mert a nyugdíjemeléstől kezdve bizonyos állampapírok kamatozásáig sok szempontból meghatározó. Biztató jel mindenesetre, hogy decemberben folytatódott az infláció lassulása.

Számokban: decemberben 5,5 százalékkal, 2023-ban átlagosan 17,6 százalékkal nőttek az árak, az előző évi adatokhoz képest. Utoljára ilyen magas 1997-ben volt, abban az évben dőlt be a Postabank is, miután egy pánik miatt a betétesek tömegesen kezdék el kivenni a pénzüket a pénzintézetből.

 Tavaly az élelmiszerek és a háztartási energia árai több mint ötödével növekedtek az előző évhez képest, ami azért igazán fájó, mert már 2022-ben is húsz százalékot meghaladó ütemű drágulást mutattak ezek a kategóriák.

  • A háztartási energia esete különös, ugyanis a vezetékes gáz decemberben az egy évvel korábbi szinthez képest 29,6 százalékkal, a novemberi árnál 2,8 százalékkal lett olcsóbb, noha 2022 nyara óta nem változtak a lakossági energiaárak. A paradoxon az Eurostat figyelmét is felkeltette az ősszel.
  • A KSH magyarázata szerint az alacsonyabb és magasabb díjszabás alapján fizetett összegeket átlagolja attól függően, hogy mennyi fogyasztás esik az egyes díjsávokba. Az MVM budapesti talajhőmérsékleti adatainak átlaga 2022 decemberében 8,7 Celsius-fok volt, míg egy évvel később valamivel hidegebb, 8,2 Celsius-fok.
  • Kérdés, hogy ez a hőmérsékletkülönbség és a lakosság alkalmazkodása a rezsiköltségek új rendszeréhez (például szigeteléssel, korszerűbb fűtőberendezésekkel vagy a lakás hőmérsékletének csökkentésével) indokolja-e a közel 30 százalékos árcsökkenésre vonatkozó inflációs adatot.

Mi várható? Az árindex függvényében alakulnak például a nyugdíjak, amelyek tavaly két lépcsőben, összesen 18,5 százalékkal emelkedtek, az idei évre egyelőre hat százalékos emelést jelentett be a kormány. Az inflációkövető állampapírok 25 bázispontos kamatprémiumot fizető sorozata végül is 18 százalék alatti kamatot ad a tavalyi év után.

  • Számos szolgáltatás díja is jellemzően követi az inflációt, tavaly például inflációkövető díjkorrekciót vezettek be a telekommunikációs vállalatok, és az augusztusi pénzromlás szerint alakulnak az autópályadíjak is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet fogyasztói árindex infláció KSH nyugdíj Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.