Bár a magyar és a német ipar együttmozgása már közel sem olyan erős, mint öt-tíz évvel ezelőtt, a hazai gazdaság kilátásai szempontjából sem biztatók az utóbbi napokban megjelent német és osztrák konjunktúrajelentések.
Mi történt? A német vállalatvezetők gazdasági helyzetmegítéléséről tanúskodó ifo index az egymást követő harmadik hónapban esett. Clemens Fuest, az ifo Intézet elnöke szerint ez azt mutatja, hogy a német gazdaság rendkívül nehezen tud kilábalni a téli recessziójából.
Számok: az S&P Global által közölt beszerzési menedzserindexek sem mutatnak szebben, júliusra Németország értéke 48,3, Franciaországé 46,6. Az 50 alatti értékek recessziós várakozásokat tükröznek.
Az ipar beszerzési menedzserindexei már a mélyben vannak egy ideje sok európai országban, és az a kérdés, hogy ezek korrigálnak-e felfelé a szolgáltatásokhoz, vagy az utóbbiak enyhe lejtmenete folytatódik, és lent találkoznak
– mondta pár hete Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője. Most az utóbbihoz kerültünk közelebb.
Német idézet: „Nőtt a valószínűsége, hogy a német gazdaság recesszióban lesz a második félévben. Az utóbbi hónapokban meglepően nagy visszaesést láttunk az új rendelésekben és a rendelésállományokban is, utóbbi az első covid-hullám óta a leggyorsabb mértékben csökken. Ez rosszat jelent az év hátralévő részére” – nyilatkozta a Hamburger Commercial Bank vezető közgazdásza.
Osztrák kilátások: az Osztrák Iparszövetség kedden publikált konjunktúrabarométere alapján szintén recessziót vár az év hátralévő részében. Nagyobb gazdasági válságra ugyanakkor nem számít.
Magyarország: bár több magyar elemző egyelőre úgy számol, hogy idehaza lassan véget ér a három negyedéve tartó gazdasági visszaesés, ezt jellemzően csak a mezőgazdaság tavalyinál sokkal jobb teljesítményére alapozzák.
Igen, de: a recessziós helyzet talán egyetlen előnye, hogy ilyen környezetben kedvezőbbek a feltételek az infláció csökkenéséhez, ami nálunk és az eurózónában is folyamatban van (de még mindig túl magas).
Adat
Fontos