Dugig vannak a hazai szállodák külföldiekkel, miközben egyre több magyarnak már csak kempingezésre futja
Az egy évvel ezelőtti májusi adatokhoz képest a magyar turisztikai szálláshelyeken a belföldi vendégforgalom csökkent, míg a külföldi emelkedett – akár a vendégek számát, akár az éjszakák számát nézzük a Központi Statisztikai Hivatal friss adatsorában. A részletes bontásból az is kiderül, hogy a magánszálláshelyek gyors térfoglalása, az airbnb-boom nem fulladt ki.
Számokban: A belföldi vendégek száma 3,1, a vendégéjszakáké 4,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.
Ezalatt a külföldi vendégek száma 23, a vendégéjszakáké 13 százalékkal emelkedett.
Miért fontos ez? Folytatódik az év első hónapjainak trendje, a belföldi fogyasztás bezuhanása érinti a belföldi turizmust is. Ugyanakkor a csökkenés mérséklődött, júniusban még a mostaninál is több volt két százalékponttal a belföldi vendégéjszakák visszaesése.
A folyamat hátterében a jelentős, márciusi adat szerint közel 7 százalékos reálbércsökkenés áll. Ugyanakkor a külföldi turisták körében a gyenge forint miatt még nőhet is az ország turisztisztikai vonzereje.
A belföldi turizmus emellett az olcsóbb szálláshelyek irányába is eltolódott: míg a szállodai, és panzióban töltött vendégéjszakák száma mintegy 6-11 százalékot esett vissza tavaly májushoz képest, a kempingekben töltött éjszakák száma még nőtt is.
Mindez a vidéki, belföldi vendégekre építő, kisebb szállásadóknak rontja a kilátásait.
Egy biztos pont: A magánszálláshelyek felfutása nem ért véget, ebben a kategóriában is nőni tudott a belföldi vendégéjszakák száma – úgy, hogy maga a belföldi turizmus csökkenést mutat.
De az airbnb-boom látható a külföldi vendégéjszakák számának alakulásában is: az ilyen szálláson eltöltött külföldi vendégéjszakák száma tavaly májushoz képest 33 százalékkal nőtt. Lényegesen nagyobb mértékben, mint általában a külföldi turizmus.
Kitekintés: Az airbnb típusú magánszálláshelyek kordában tartására egyre több helyen hoznak különböző szabályokat a világon – elsősorban azért, mert az airbnb-boom felveri a lakásárakat, ami tovább nehezíti a helyiek lakhatását.
Nemrég például Firenze tiltotta meg a magánszálláshelyek üzemeltetését és rövid távú magálakás-kiadásokat a történelmi negyedében, de az egész ország a jelenleginél szigorúbb szabályozást fontolgat.
Párizsban és Londonban limitálják a magánszállásonként kiadható éjszakák számát, Amsterdamban a tulajdonos egy évben maximum 30 éjszakára adhatja ki lakását engedélyek nélkül, ahogy Berlinben is külön engedély szükséges az airbnb-ezéshez.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.