Sokan többet vártak az amerikai szankcióktól, mint amit szerdán végül bejelentettek, de az orosz érdekkörbe tartozó Nemzetközi Beruházási Bank (IBB) elleni szankciók után így is kérdéses a pénzintézet jövője, és benne a magyar részvétel. A szankciós listának még lehetnek más magyar vonatkozásai is.
Mi történt? Az USA bő 50 intézmény/személy ellen hozott szankciókat. A listán szerepel a 2019 óta Budapesten működő IIB és annak három vezetője. Egyikük Laszlóczki Imre alelnök, korábbi magyar nagykövet. Bár 2014-ben Vida Ildikóékat is szankcionálták, a lépés formális szövetségesek között szokatlan.
Mi az az IIB? A szovjet előzmények után Putyin alatt felújított bank a volt keleti blokk országait fogta össze, de az Ukrajna elleni háború után a többi NATO-tag kilépett. Egyedül Magyarország maradt benne, és nőtt 25 százalékra a részesedése.
Indok: Az USA az IIB-t orosz kémbanknak tekinti. „Ez a bank és az általa itt foglalkoztatott emberek veszélyt jelentenek a magyar nép biztonságára és szuverenitására, és a szomszédos országokéra is” – mondta David Pressman amerikai nagykövet.
Számokban: az 1,1 milliárd eurós jegyzett tőkéjű bank gazdaságilag jelentéktelen a többi magyarországi bankhoz képest. Kiszivárgott belső levelezések szerint a háborús helyzetben közel került a fizetésképtelenséghez.
A magyar kormány mindig tagadta a hírszerzési kockázatot. Belső iratok szerint a magyar kormány az orosz tulajdonrész csökkentésében igyekezett segíteni a banknak, hogy elkerüljék a nyugati szankciókat, Nagy Márton miniszter pedig a bank zárolt európai számláinak megnyitásáért lobbizott.
Mi lesz a bank sorsa? Még nem tudjuk, de két dologra biztosan érdemes figyelni:
Mi a politikai üzenet? „Aggodalommal tölt el minket, hogy a magyar kormány továbbra is mély és erős kapcsolatokat ápol Oroszországgal. Ezzel a bejelentéssel az Egyesült Államok demonstrálja, hogy válaszolni fogunk Magyarország választásaira” – mondta az amerikai nagykövet.
Magyar kormányzati reakciók: Az amerikai lépéseket háborús nyomásgyakorlásnak állítják be.
További lehetséges magyar vonatkozásokra Rácz András hívta fel a figyelmet egy posztjában:
Frissítés:
A kormányközeli sajtóbirodalomhoz tartozó vg.hu csütörtök délután arról írt, hogy „a kormány áttekintette a Nemzetközi Beruházási Bank helyzetét, és arra jutott, hogy a bankban való részvétel értelmetlenné vált, ezért a kormány úgy döntött, hogy visszahívja a bankból a kormányzati delegáltjait”, így Magyarország kilép az IIB-ből.
Közélet
Fontos