Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. február 22. 15:09 Világ

A klímakrízis veszélybe sodorta a parfümfővárost, ahol olyan virág is terem, ami drágább, mint az arany

Olyan rossz az idő, hogy nem lehet ugyanolyan illatos virágokat termeszteni a globális parfümipar egyik tradicionális központjának számító francia Grasse-ban. A városban évszázadok óta termesztik azokat a különlegesen illatos virágokat, melyeket aztán olyan parfümóriásoknak, értékesítenek, mint a Chanel és a Dior.

A francia riviéra közelében, Cannes-tól durván 20 kilométerre, egyedi mikroklímával rendelkező területen a 17. század óta ültetnek virágokat az illatanyagukért – olyan virágokból alakítottak ki mezőket ebben a régióban, mint a májusi rózsa, levendula vagy a jázmin.

Utóbbi, a Grasse-i jázmin magasabb áron kel el, mint az arany.

Az elmúlt évek aszályai, hőhullámai és intenzív esős napjai azonban veszélybe sodorták a növényvilágot – a tavalyi aszály idején a megtermelt növények fele kárba veszett. 

A magas átlaghőmérséklet ráadásul hosszú távon is veszélyezteti az itt termelt virágokat: a Grasse-i rózsa hosszabb távon ilyen körülmények között nem fogja tudni megőrizni az illatának intenzitását. 

A négygenerációs tubarózsa-dinasztiákat megosztja a krízis: a legszárazabb hetekben az idősek esőért imádkoztak, a fiatalok gyakorlati megoldásokon gondolkoztak és a környékbeli termelők összefogását sürgették.

A Guardiannak nyilatkozó Biacalana idén elveszítette a tavalyi évhez viszonyított tubarózsa termésének 40 százalékát.

Grasse története nem egyedi, a világon máshol is hasonló problémákkal küzdenek a parfümalapanyag-beszállítók – az extrémebb időjárás miatt például a szegmens egyik leggyakrabban használt alapanyaga, a vanília is megdrágult az utóbbi években.

Egy párizsi parfümház, az Ex Nihilo képviselője szerint mindez jelenleg nem vezet a parfümök illatának enyhüléséhez vagy változásához. Viszont hatással lesz a parfümök árára. 

Egy másik következmény lehet hosszú távon, hogy a természetesen előállított parfümöket belengő miszticizmus, ahogy a parfümös szakember fogalmazott, a múlté: ez a metódus többé nem fenntartható. Egyre inkább megéri mesterséges alapanyaokkal és laboratóriumban dolgozni. 

Ettől független a tradicionális termelők is invesztálnak a megoldási lehetőségek kutatásába, és keresik az alkalmazkodás módjait.

Ugyanakkor tartanak attól, hogy ha támogatást kapnak a szektor nagy szereplőitől, akkor elveszítik függetlenségüket.

Ahogy az egyik termesztő fogalmazott: “ezek a brandek a parfümjeiket a mi történelmünkkel és kulturális örökségünkkel akarják azonosítani, de ha idejönnek, mindent megváltoztatnak. Nem akarunk a parfümipar szolgái lenni”.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 15:11 Élet, Pénz

Alig érdekel valakit a 3+3 millió forint otthonfelújítási ingyenpénz

Körülbelül 1,5 millióan lehetnek jogosultak a támogatásra, 20 ezren meg is kaphatnák, de egyelőre csak 4500-an jelentkeztek érte.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.