Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. február 22. 15:09 Világ

A klímakrízis veszélybe sodorta a parfümfővárost, ahol olyan virág is terem, ami drágább, mint az arany

Olyan rossz az idő, hogy nem lehet ugyanolyan illatos virágokat termeszteni a globális parfümipar egyik tradicionális központjának számító francia Grasse-ban. A városban évszázadok óta termesztik azokat a különlegesen illatos virágokat, melyeket aztán olyan parfümóriásoknak, értékesítenek, mint a Chanel és a Dior.

A francia riviéra közelében, Cannes-tól durván 20 kilométerre, egyedi mikroklímával rendelkező területen a 17. század óta ültetnek virágokat az illatanyagukért – olyan virágokból alakítottak ki mezőket ebben a régióban, mint a májusi rózsa, levendula vagy a jázmin.

Utóbbi, a Grasse-i jázmin magasabb áron kel el, mint az arany.

Az elmúlt évek aszályai, hőhullámai és intenzív esős napjai azonban veszélybe sodorták a növényvilágot – a tavalyi aszály idején a megtermelt növények fele kárba veszett. 

A magas átlaghőmérséklet ráadásul hosszú távon is veszélyezteti az itt termelt virágokat: a Grasse-i rózsa hosszabb távon ilyen körülmények között nem fogja tudni megőrizni az illatának intenzitását. 

A négygenerációs tubarózsa-dinasztiákat megosztja a krízis: a legszárazabb hetekben az idősek esőért imádkoztak, a fiatalok gyakorlati megoldásokon gondolkoztak és a környékbeli termelők összefogását sürgették.

A Guardiannak nyilatkozó Biacalana idén elveszítette a tavalyi évhez viszonyított tubarózsa termésének 40 százalékát.

Grasse története nem egyedi, a világon máshol is hasonló problémákkal küzdenek a parfümalapanyag-beszállítók – az extrémebb időjárás miatt például a szegmens egyik leggyakrabban használt alapanyaga, a vanília is megdrágult az utóbbi években.

Egy párizsi parfümház, az Ex Nihilo képviselője szerint mindez jelenleg nem vezet a parfümök illatának enyhüléséhez vagy változásához. Viszont hatással lesz a parfümök árára. 

Egy másik következmény lehet hosszú távon, hogy a természetesen előállított parfümöket belengő miszticizmus, ahogy a parfümös szakember fogalmazott, a múlté: ez a metódus többé nem fenntartható. Egyre inkább megéri mesterséges alapanyaokkal és laboratóriumban dolgozni. 

Ettől független a tradicionális termelők is invesztálnak a megoldási lehetőségek kutatásába, és keresik az alkalmazkodás módjait.

Ugyanakkor tartanak attól, hogy ha támogatást kapnak a szektor nagy szereplőitől, akkor elveszítik függetlenségüket.

Ahogy az egyik termesztő fogalmazott: “ezek a brandek a parfümjeiket a mi történelmünkkel és kulturális örökségünkkel akarják azonosítani, de ha idejönnek, mindent megváltoztatnak. Nem akarunk a parfümipar szolgái lenni”.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.