Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. október 28. 15:17 Világ

Jövőre már nem lesz elég amerikai gáz a kieső orosz szállítások pótlására

Idén még jórészt amerikai gázimporttal tudta pótolni Európa az elmaradó orosz szállítmányokat, ez azonban jövőre aligha lesz megismételhető a Bloomberg cikke szerint. A kontinens korábbi fő gázszállítójának számító Oroszország felől ebben az évben ugyanis a nyári betárolási időszakig még érkezett nagyobb mennyiségű földgáz, de 2023-ban erre már az év elején sem lehet számítani.

A lap számításai szerint jövőre az idei évhez képest akár 20 milliárd köbméterrel is apadhat az Oroszországból érkező földgáz mennyisége, miközben az Egyesült Államok csak 9,3 milliárd köbméterrel tudja növelni az Európába küldött szállítmányok mértékét. Az Oroszországból induló csővezetékeken Európába érkező éves gázmennyiségét egészét eleve nem fedező amerikai gázkínálat ráadásul különösen árérzékeny.

Emiatt, ha például Ázsiában felélénkül az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti kereslet, akkor csak még nagyobb áldozatok árán juthatnak az energiahordozóhoz az európai országok. A tengeri LNG-szállítmányok célországait ugyanis nagyon könnyű variálni – erre nagyjából egy éve épp az erősödő európai kereslet mutatott rá, amikor afrikai és ázsiai országokba indított hajók váltottak irányt akár már az eredeti útjuk megkezdése után Európa felé.

Mindeközben az amerikai LNG iránti fokozott kereslet történelmi magasságokba lökte a gázárakat az Egyesült Államokon belül is: jelenleg az amerikai kínálat mintegy hatvan százaléka érkezik Európába, ez kétszeres arány a tavalyihoz képest. Így az amerikai háztartások is érzékelik az energiaválságot, sőt, bizonyos államokban a rendkívüli szintű export következtében gázhiány is bekövetkezhet. Az amerikai kitermelők persze igyekeznek a megnövekedett igényeknek megfelelően felskálázni a termelésüket, ez azonban akár éveket is igénybe vesz, és az LNG-t fogadó országoknak is ki kell építeni a megnövekedett forgalom fogadására alkalmas infrastruktúrát.

Magyarországról szemlélve a jelenlegi helyzetet mindenesetre fontos tanulság, hogy a nyugatról behozott gáz akár olcsóbb is lehet az orosz vezetékeken érkező energiahordozónál (és az LNG a magyar piacra is eljuthat), azonban az orosz szállításoktól való függőség nem magyarországi, hanem európai szintű probléma. Jövőre mindenesetre jórészt a tárolók téli szezon után fennmaradó töltöttségén múlik, hogy az amerikai LNG-szállítások és a többi Oroszországon kívüli forrás mennyiben fedezheti az európai gázigényt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost, hogy olcsó lett a gáz, már nem csak az oroszoktól lehet hozni MagyarországraÉvek óta nem érkezett annyi földgáz Magyarországra, mint az elmúlt egy hétben. A többlet forrása pedig egyértelműen nem Oroszország.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ cseppfolyósított földgáz gáz LNG orosz gáz Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.