Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. augusztus 10. 18:09 Világ

Megvan, melyik ország lehet a klímaváltozás nagy nyertese

Megnőtt Lengyelország 770 kilométeres tengerpartjának turisztikai vonzereje a klímaváltozás következtében. Mára a nemzetközi utazási irodák is szerveznek utakat az eddig jobbára a helyiek által látogatott nyaralóhelyekre, és a külföldi lapok is több figyelmet szentelnek a Balti-tenger partján található érdekességeknek, derül ki a Notes from Poland beszámolójából.

  • „Több lehetőséget adnak a növekedésre” – fogalmazott a TUI utazási iroda vezetője, Sebastian Ebel a lengyel, a belga és a holland partokra szervezett utazásokkal kapcsolatban, miután csak a TUI 8000 ügyfelet volt kénytelen evakuálni Rodosz szigetéről az erdőtüzek miatt.

Tágabb kontextus: nem csak a homokos lengyel tengerpartot, hanem Varsó és Krakkó látványosságait is egyre élénkebb nemzetközi érdeklődés övezi. Az éghajlatváltozás ráadásul olyan, az idegenforgalomhoz kapcsolódó ágazatok fejlődésének is kedvez az országban, mint a borkészítés.

  • Dél-Európában mindeközben növekvő kihívást jelentenek a szélsőséges időjárási jelenségek. Portugáliában és Görögországban épp fokozott riadókészültség van az erdőtüzek miatt, Spanyolországban továbbá 44 Celsius-fokos hőség tombol. Olaszországban is 40 Celsius-fok közeli melegekre lehet számítani.

Számokban: a lengyelországi idegenforgalom még meg sem közelíti a klasszikus dél-európai nyaralóhelyeken regisztrált látogatószámot, az ágazat fejlődése azonban egyértelmű.

  • A téli szezon is erősebb volt, a járvány előtti időszakhoz képest. Idén január és március között 7,02 millió turista szállt meg Lengyelországban, köztük 1,35 millió volt külföldi látogató. 2019 azonos időszakában összesen 6,7 millió szállóvendéget, közülük 1,29 millió külföldit regisztrált az ország statisztikai hivatala (GUS).
  • Májusban 602 ezer külföldi látogatott Lengyelországba, ez 31 százalékkal több turista, mint egy évvel korábban. Frissebb adat egyelőre nem áll rendelkezésre.
  • Az uniós adatok szerint a külföldiek 2019-ben összesen 18,7 millió vendégéjszakát töltöttek Lengyelországban. Ezzel az ország a 13. helyre került az európai rangsorban, jóval elmaradva az élen járó Spanyolországtól (299 millió), Olaszországtól (221 millió), Franciaországtól (136 millió) és Görögországtól (120 millió).

Mi várható? 3-4 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés csaknem 10 százalékkal csökkentené a nyaralók számát a kontinens déli részén, míg az északi tengerpartokon 5 százalékos növekedést hozna az Európai Bizottság Közös Kutatóközponjának előrejelzése szerint. Európa-szerte csökkenni fog a júliusi turisztikai forgalom, míg áprilisban növekedés várható.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Lengyelország tengerpart turisztika turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Váczi István
2024. október 4. 14:42 Világ

Elbukott a magyar-német blokk, jöhet a kínai ellencsapás az autóipari vámok miatt

Nem sikerült újabb szövetségeseket találni, így maradnak a vámok a kínai elektromos autókkal szemben. Kérdés, hogy mit lép válaszként Kína.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.