Az elmúlt napokban egymást követték az olyan hírek, elemzések és előrejelzések, amelyek alapján úgy tűnik, hogy a recessziós kockázatok jelentősen csökkentek, és a gazdasági teljesítmény a korábbi előrejelzéseknél jobb lehet idén a világgazdaság centrumaiban, az Egyesült Államokban, az eurózónában és Kínában.
Előzmények: A gazdasági előrejelezések tavaly ősszel elég borúsak voltak, a téli időszakra vonatkozóan akár a globális gazdasági recesszió (két egymást követő negyedévben csökkenő kibocsátás) esélyét sem zárták ki a kínai, amerikai és európai gazdaságok párhuzamos lassulása vagy a gázhelyzet jelentős romlása esetén.
Csökkenő recessziós kockázatok: Ehhez képest az elmúlt hetekben egymást követik az optimistább hangvételű elemzések és vártnál jobb adatok:
- A Reuters értesülése szerint a német kormány azzal számol, hogy a német gazdaság 2023-ban elkerülheti a recessziót, és az év egészében 0,4 százalékkal nőhet.
- A Ryanair vezérigazgatója a légitársaság jegyfoglalási adatai alapján beszélt arról, hogy nem igazán látja a brit gazdaság recessziójának és az európai gazdaság lassulásának jeleit.
- Paolo Gentiloni, az EU gazdasági biztosa a davosi Világgazdasági Fórumon szerdán arról beszélt, hogy az energiaválság nem olyan súlyos, mint amire sokan számítottak, és az EU egésze is elkerülheti idén a recessziót.
- Kína újranyitása és az alacsonyabb gázárak hírére több nagyobb pénzügyi vállalat (Goldman Sachs, Barclays, Berenberg) is felfele módosította az eurózónára és globális gazdasági növekedésre vonatkozó 2023-as növekedési előrejelzését.
- Az Insider összefoglalója szerint a pesszimista Wall Street-i előrejelzések ellenére úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaságban a „puha landolás” forgatókönyve valósul meg, tehát a jegybanki szigorításból nem lesz hatalmas lassulás és növekvő munkanélküliség, legfeljebb enyhe recesszió.
- És a Washington Post riportja szerint a davosi elit is jóval optimistábban látja az idei évet, mint közvetlenül a háború kitörése után.
Számokban: A Nemzetközi Valutalap októberben 2023 egészére vonatkozóan az USA-ban 1, az eurózónában 0,5, Kínában 4 százalékos növekedési előrejelzést tett közzé. Az IMF igazgatója a múlt héten azt mondta, nehéz évre számít, de arra is, hogy ezeket az előrejelzéseket nem kell majd többször lefelé módosítani úgy, mint tavaly.
Magyarország: A Raiffeisen Bank csütörtökön közzétett előrejelzése szerint is javultak a kilátások, és bár Magyarország nem kerüli el a technikai recessziót, az év egészében 0,5 és 1 százalék közti növekedés várható itthon.
Különvélemény: A Világbank nemrég közzétett globális előrejelzése a júniusihoz képest viszont lefele módosította a fontos adatokat: 3 helyett már csak 1,7 százalékos globális növekedésre számít idén, Kína, az USA és az eurózóna növekedési előrejelzését is lefele módosította, és arra figyelmeztetett, hogy „éles, hosszan elnyúló lassulásra” számít a világgazdaságban.