Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. április 8. 09:57 Világ

Az eurózónában erősödik az üzleti bizalom, Magyarországon nem ennyire egyértelmű a helyzet

Rég nem látott optimizmusra utalnak a feldolgozóipari cégek beszerzési menedzserindexeinek (BMI vagy angolul PMI) márciusi értékei az eurózónában, illetve Csehországban és Lengyelországban. Magyarországon azonban enyhén romló üzleti klímáról árulkodik a konjunktúramutató alakulása: a januári 54,9 pontos értékről az elmúlt két hónapban 48,7 pontig csökkent az index értéke, ami arra utal, hogy többségbe kerültek a kedvezőtlen helyzetről beszámoló cégvezetők az első negyedév során.

Lengyelországban a legfrissebb ipari termelésre vonatkozó reáladatok is biztató képet mutatnak, a feldolgozóipar kibocsátása tavaly év vége óta stabilan meghaladja a járvány előtti szintet a legnagyobb visegrádi országban. Tavaly októberig Magyarországon is a válságból való gyors kilábalás jelei mutatkoztak a feldolgozóiparban, novembert követően azonban némi visszaesés, majd stagnálás látszik az adatokon, Csehországhoz és Szlovákiához hasonlóan. Jól látszik továbbá az alábbi ábrán, hogy az eurózónában a vállalatvezetők optimizmusa ellenére a termelés még messze volt januárban a járvány előtti szinttől.

Az eurózóna szolgáltató szektorára vonatkozó friss BMI érték is az optimizmus erősödésére utal a közös valutát használó tagállamokban, márciusra a tavaly augusztusi szintet közelítő magasságba nőtt szolgáltatók konjunktúraindexe.

A javuló kilátásokra az uniós felmérés friss adatai is rávilágítanak, az eurózónában az összes gazdasági ágazatban és a háztartások körében is növekedtek a konjunktúramutatók*Ezek hátterében a BMI-hez képest némileg eltérő módszertan áll. Például a jórészt csak gyártást végző feldolgozóipar helyett a tágabb ipari ágazatra vonatkoznak az alábbi statisztikák, amibe többek között a bányászattal vagy az energiatermeléssel foglalkozó cégek is beletartoznak. Továbbá az indexek nulla alatti értékei utalnak a pesszimista, a nulla feletti értékei pedig az optimista vállalatok túlsúlyára.. A visegrádi régióban Lengyelországban látszik még az üzleti klíma viszonylag egyöntetű javulása, de Szlovákiában is alapvetően kedvezően változott a cégvezetők és a háztartások helyzetértékelése, főleg a szolgáltatók körében. Csehországban és Magyarországon már vegyesebb képet mutatnak a különböző szegmenseket jelző mutatók. Figyelemre méltó azonban, hogy az ipar egészére vonatkozó magyarországi indikátor nem mutat romlást a BMI-vel ellentétben, és a magyar építőipar helyzete is javulóban van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ beszerzési menedzser index bmi konjunktúramutató pmi Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Kolozsi Ádám
2023. október 2. 09:03 Világ

A magyar kormánymédia alapján nehéz lenne megérteni, mi történik éppen Svédországban

Bevándorlógettók, vérbosszú és gengszterrap: a svéd hadsereget is bevetnék az elszabadult bandaháborúk megállítására.

Kolozsi Ádám
2023. október 1. 12:20 Világ

Minden Ficónak kedvez a szlovák választások után, de az ország sorsa a harmadik számú párton múlik

Hét pártcsoport jut be a pozsonyi parlamentbe, a legnagyobb meglepetés a szélsőjobbos Republika kiesése.

Hajdu Miklós
2023. szeptember 29. 18:50 Világ

Vietnám Magyarországgal egyeztet vendégmunkások exportálásáról

Nem csak Magyarországon, hanem a küldő országokban is napirenden van az idei érkező vendégmunkások kérdése.

Fontos

Fabók Bálint
2023. október 2. 15:03 Adat

Karikó Katalin az első nő, aki kelet-európai állampolgárként tudományos Nobel-díjat kapott

Eddig mindössze három kelet-európai származású nő nyert tudományos Nobelt, közülük Karikó az első, aki megtartotta eredeti állampolgárságát.

Kolozsi Ádám
2023. október 2. 13:39 Élet

„Anyukám mindig meghallgatta a rádióban, hogy ki kapta a Nobel-díjat. Hát most összejött” – mondta Karikó Katalin díja után a G7-nek

A nemzetközi tudományosságban is egészen ritka, hogy az átütő alkalmazási eredmények után alig három évvel valakit a világ legnagyobb tudományos elismerésében részesítsenek.

Pálos Máté Hajdu Miklós
2023. október 2. 04:34 Közélet

Sokkal jobban keres, aki tovább tanul – még több diplomás kellene, mégis felrobbant az iskolaelhagyók aránya

Az érettségi, a szakképesítés és a főiskolai diploma is jelentős bértöbbletet hoz a munkaerőpiacon, a kormány a tankötelezettség leszállításával mégis több ezer fiatalt engedett ki 8 általánossal az oktatási rendszerből.