Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. február 19. 17:45 Élet, Világ

Rengeteg német nem kéri az AstraZeneca-oltást

Olaszországban, Ausztriában, Bulgáriában és Franciaországban is bizonytalanabbá váltak az emberek az AstraZeneca koronavírus-oltásával szemben, a legaggasztóbb helyzet azonban Németországban alakult ki. Berlinben a polgármester most már kénytelen volt csaknem megfenyegetni az érintetteket, hogy ha nem veszik fel az oltást, akkor a sorrendet felrúgva másoknak fogják felajánlani azokat.

A Guardian beszámolója szerint Németországban több százezer AstraZeneca-oltás áll felhasználatlanul. Az orvosok és a virológusok egyre hangosabban kénytelenek győzködni a lakosságot arról, hogy az oltás azonnali felvétele mindenkinek az érdeke.

A furcsa helyzet több egymástól független esemény és kommunikációs hiba szerencsétlen egybeesésével alakulhatott ki. Eleve sokan félreérthették, hogy a vakcina hatásossága 70 százalék körül van, miközben a Pfizer-BioNTech oltásának 90 százalék feletti az eredménye, és emiatt alacsonyabb minőségűnek tekintik a brit fejlesztésű oltást.

Rengeteg hír foglalkozott azzal, hogy az oltás nem teljesít olyan jól a dél-afrikai mutációval szemben, és Németország volt az első, amely jelezte, hogy időseknek nem adja be a vakcinát. Újabban az sem tesz jót, hogy a mellékhatásokról is ellentmondásos, félreérthető hírek keringenek.

Az AstraZeneca és a szakemberek védekező szerepbe kényszerültek, nap mint nap arról kell beszélniük, hogy miért nem helytálló a szkepticizmus – vagyis kommunikációs szempontból csak a kármentésre jut idejük.

A szakmai konszenzus ugyanakkor egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy a vakcina gyakorlatilag 100 százalékban akadályozza meg a betegség közepes és súlyos lefolyását, és az egyéni védekezés mellett kimagasló társadalmi és gazdasági érdek fűződik ahhoz, hogy az országban minél hamarabb minél több embert oltsanak be. Az egészségügyi rendszer terhelésének csökkentése és a korlátozások enyhítése csak a széleskörű beoltottsággal képzelhető el.  

Magyar szemmel nézve pedig azért is különösen érdekes a német helyzet, mert a magyar lakosság az AstraZeneca vakcinával szemben az eddigi tapasztalatok szerint nem elutasító, de az is igaz, hogy Németországban egyelőre nem oltanak az orosz vakcinával, és rövid távon biztos, hogy a kínaival sem fognak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMennyiségi áttörést hozhat az AstraZeneca oltásaOlcsóbb és sima hűtőben szállítható a vakcina, amelynek beadását az Egyesült Királyságban elkezdték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ AstraZeneca németország oltás vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.