Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. február 4. 10:43 Világ

Már nem Németország a legnagyobb újító, Magyarország a 27.

Közzétette idei innovációs rangsorát a Bloomberg, amelyen rövid kihagyás után ismét Dél-Korea lett az első, míg a tavalyi bajnok Németország visszacsúszott a negyedik helyre.

Az amerikai hírügynökség 2013 óta készíti el ezt a rangsorát több tucat tényező figyelembe vételével, amelyeket hét, egyenlő súllyal figyelembe vett csoportba rendez (kutatás-fejlesztési intenzitás, a gyártás hozzáadott értéke, termelékenység, a tőzsdén jegyzett high-tech vállalatok száma, az egyetemek hatékonysága, a kutatók, valamint a szabadalmak száma). Bár a most nyilvánosságra hozott listához az adatok tekintélyes részét tavaly még a koronavírus-járvány előtt vették fel, ezeknek a jellemzőknek a többségét valószínűleg nem forgatta fel alapvetően az azóta kialakult helyzet.

Dél-Korea első helye nem nagy meglepetés, a mostanival együtt kilenc évből hétszer az élen végzett. Az ország különösen kiemelkedően szerepelt a szabadalmak, a kutatás-fejlesztés és a gyártás hozzáadott értéke tekintetében. Ahogy egy szöuli professzor a Bloombergnek fogalmazott, hazájában szinte teljes az egyetértés abban, hogy a k+f létfontosságú az ország jövője szempontjából.

Szendvicshelyzetben vagyunk a még mindig fejlettebb technológiájú országok és Kína között, amely gyorsan zárkózik fel az olcsó munkaerejére támaszkodva

– fogalmazta meg a fejlesztési kényszer mögötti aggodalmakat.

A második helyet Szingapúr szerezte meg, elsősorban egyetemeinek és a helyi gyártás magas hozzáadott értékének köszönhetően. A harmadik Svájc lett, amely kiegyensúlyozottan teljesített az összes, kutatás-fejlesztéshez kötődő kategóriában.

A tavalyi győztes Németország a negyedik helyre csúszott vissza, nem véletlenül kritizálják többen az országban, hogy nincs átfogó stratégia a jövő technológiáival kapcsolatban, és képzett dolgozókból is hiány van. Az Egyesült Államok – amely az első, 2013-as listán még az élen állt – pedig az első tízből is kicsúszva a 11. lett, elsősorban a visszaeső egyetemi pontszámok miatt.

Magyarország egy helyet előrelépve ezúttal a 27. helyet szerezte meg. Az alindexek közül a legkevesebb pontot, a 100-as skálán 14-et a gyártás helyi hozzáadott értékére kaptuk, a legtöbbet, 53-at pedig az egyetemi szféra hatékonyságára.

Térségünk volt szocialista, már EU-tagállam országai hasonlóan szerepeltek: a legjobban Szlovénia a 22. hellyel, a magyar 70,73 ponthoz képest lefelé Bulgária, Szlovákia és Horvátország lóg ki az itteni mezőnyből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ dél-korea innováció K+F németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2023. június 4. 17:32 Világ

Ki húzza ki a magyar gazdaságot a gödörből? Nem Németország és nem is Kína

Bár itthonról nézve nincsenek súlyos problémáik, a világgazdaság centrumországainak egyikében sem túl fényesek a közeljövőre vonatkozó kilátások.

Váczi István
2023. június 4. 12:15 Világ

Meglepően keveset költ Oroszország az ukrajnai háborúra

Az invázió költségei egyelőre kigazdálkodhatók, így marad pénz jóléti intézkedésekre is.

Kolozsi Ádám
2023. június 4. 04:31 Közélet, Világ

Magyar B-terv: kimenekítenék a gyerekeket az állami iskolarendszerből Kárpátalján

Hivatalosan is őshonos kisebbség szeretne lenni a magyarság Ukrajnában, de már gőzerővel dolgoznak a magyar nyelvű oktatás megmentésének egy másik módján.

Fontos

Kolozsi Ádám
2023. június 5. 13:20 Közélet

Gálvölgyi-hatás a mentőknél: több hívást nyilváníthatnak sürgősnek, de ennek veszélyei is lehetnek

Bekövetkezett, amitől tartottak: olyan esetekhez is rohamkocsit küldenek, ahova nem indokolt.

Kolozsi Ádám
2023. június 5. 04:31 Adat, Élet

Évi 600 milliárddal harcoltunk a hőcsapda ellen, de a felét kidobtuk az ablakon

Pedig egy jól átgondolt felújítási programmal nemcsak a lakók, hanem az állam is jól járna pénzügyileg, és még a klímacélok eléréséhez is közelebb jutnánk.

Fabók Bálint
2023. június 3. 17:33 Világ

„15-szörös áron adták a benzint, de meg kellett vennem, mert az életemről van szó” – menekülés a szudáni polgárháborúból

Aki nem menekült el, lényegében hat hete be van zárkózva Szudán fővárosában, az akár 40 fokos melegben azonban rendszeresen előfordul, hogy nincs áram és víz.