Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. február 4. 10:43 Világ

Már nem Németország a legnagyobb újító, Magyarország a 27.

Közzétette idei innovációs rangsorát a Bloomberg, amelyen rövid kihagyás után ismét Dél-Korea lett az első, míg a tavalyi bajnok Németország visszacsúszott a negyedik helyre.

Az amerikai hírügynökség 2013 óta készíti el ezt a rangsorát több tucat tényező figyelembe vételével, amelyeket hét, egyenlő súllyal figyelembe vett csoportba rendez (kutatás-fejlesztési intenzitás, a gyártás hozzáadott értéke, termelékenység, a tőzsdén jegyzett high-tech vállalatok száma, az egyetemek hatékonysága, a kutatók, valamint a szabadalmak száma). Bár a most nyilvánosságra hozott listához az adatok tekintélyes részét tavaly még a koronavírus-járvány előtt vették fel, ezeknek a jellemzőknek a többségét valószínűleg nem forgatta fel alapvetően az azóta kialakult helyzet.

Dél-Korea első helye nem nagy meglepetés, a mostanival együtt kilenc évből hétszer az élen végzett. Az ország különösen kiemelkedően szerepelt a szabadalmak, a kutatás-fejlesztés és a gyártás hozzáadott értéke tekintetében. Ahogy egy szöuli professzor a Bloombergnek fogalmazott, hazájában szinte teljes az egyetértés abban, hogy a k+f létfontosságú az ország jövője szempontjából.

Szendvicshelyzetben vagyunk a még mindig fejlettebb technológiájú országok és Kína között, amely gyorsan zárkózik fel az olcsó munkaerejére támaszkodva

– fogalmazta meg a fejlesztési kényszer mögötti aggodalmakat.

A második helyet Szingapúr szerezte meg, elsősorban egyetemeinek és a helyi gyártás magas hozzáadott értékének köszönhetően. A harmadik Svájc lett, amely kiegyensúlyozottan teljesített az összes, kutatás-fejlesztéshez kötődő kategóriában.

A tavalyi győztes Németország a negyedik helyre csúszott vissza, nem véletlenül kritizálják többen az országban, hogy nincs átfogó stratégia a jövő technológiáival kapcsolatban, és képzett dolgozókból is hiány van. Az Egyesült Államok – amely az első, 2013-as listán még az élen állt – pedig az első tízből is kicsúszva a 11. lett, elsősorban a visszaeső egyetemi pontszámok miatt.

Magyarország egy helyet előrelépve ezúttal a 27. helyet szerezte meg. Az alindexek közül a legkevesebb pontot, a 100-as skálán 14-et a gyártás helyi hozzáadott értékére kaptuk, a legtöbbet, 53-at pedig az egyetemi szféra hatékonyságára.

Térségünk volt szocialista, már EU-tagállam országai hasonlóan szerepeltek: a legjobban Szlovénia a 22. hellyel, a magyar 70,73 ponthoz képest lefelé Bulgária, Szlovákia és Horvátország lóg ki az itteni mezőnyből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ dél-korea innováció K+F németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.