Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. június 23. 13:04 Világ

Magánhadsereggel és luxusjachttal segít a legelesettebbeken a világ egyik leggazdagabb embere

Az orosz származású amerikai üzletember, Sergey Brin a világ egyik leggazdagabb embere, 63 milliárd dolláros vagyonával 14. a milliárdoslistán. A Google társalapítója többek között egy 80 millió dolláros (25 milliárd forintos) luxusjachtnak is a tulajdonosa, amely 2015 márciusában az óceániai Vanuatu környékén cirkált.

A szigetcsoport egy részén ekkoriban söpört végig egy ciklon, amely a térség történetében az egyik legpusztítóbb volt. Egész települések dőltek össze, a fővárosban, Port Vilában is romok, leszakadt vezetékek, derékbe tört fák között botorkáltak a helyiek. A vihar idején Brin nem volt a luxusjachton, de a hajó kapitánya felhívta őt, hogy a segítségét kérje.

“Éveket töltöttünk el ezeken a csodálatos vizeken hajózva, számos barátságot kötöttünk és szoros kapcsolatot alakítottunk ki a helyi közösségekkel. Borzalmas volt látni a helyiek szenvedését, muszáj volt rajtuk segíteni” – emlékezett vissza a kapitány egy videóban arról, hogy miért kereste meg Brint.


Így segítettek a luxus jachttal a Vanuatun.

A milliárdos az egyik testőrét kérte meg, hogy szervezzen egy mentőexpedíciót a luxusjachttal. A testőr összegyűjtött néhány volt katonát, vásároltak egy halom gyógyszert és barkácseszközt, majd csatlakoztak a jachton lévő orvoshoz és öt mentőápolóhoz. Mivel a szigeten ivóvíz sem volt, a legfontosabb feladatuk az volt, hogy a jacht víztisztítójával 62 tonna ivóvizet juttattak a szigetekre. Emellett védőhelyeket építettek több faluban, és 250 sérültet láttak el.

Két héttel azt követően, hogy befejezték a vanuatui segélyakciót, a nepáli fővárost, Katmandut egy hatalmas földrengés rázta meg. Brin ekkor felhívta a testőrét, hogy készen állnak-e arra, hogy ismét akcióba lépjenek. Ezt követően rendszeresen megjelentek katasztrófa sújtotta helyeken, és 2018-ra intézményesült a szerveződés.

Az immár Global Support and Development (GSD) (magyarul Globális Támogatás és Fejlesztés) néven futó szervezet egyedüli finanszírozója Brin, de ez egészen mostanáig nem volt nyilvános. Az érintettek soha nem nevezték meg Brint a szervezet alapítójaként, ez csak a The Daily Beast vasárnapi cikkéből derült ki.

Sergey Brin a davosi World Economic Forumon 2017-ben. Fotó: AFP

A GSD mára fontos szereplővé vált a természeti katasztrófa által előidézett krízishelyzetekben. Mintegy húsz állandó és száz ideiglenes alkalmazottja van. A GSD több szempontból is kilóg a segélyszervezetek világából. Az állomány negyede korábban különleges erőknél szolgált, és szintén további negyede volt katona, így rendkívül képzett csapatot alkotnak.

“Nem ismerek még egy olyan civil szervezetet, amely annyira gyors, mint ők, és így előkészíti a terepet a többi civil szervezetnek, hogy segíthessenek” – mondta a GSD-ről egy keresztény segélyszervezet, a World Hope vezetője, John Lyon.

A luxusjacht mellett pedig számos szokatlan kísérlettel próbálja növelni hatékonyságát a GSD. Több esetben például drónokat és léghajót is bevetettek. A GSD szerint a finanszírozójuk – tehát Brin – kifejezetten az éles, drámai kihívásokat keresi a mentőakciók szervezésénél, mint például egy füstölgő vulkán közelében akciózni.

Brin meglepő húzásokra koncentráló filantrópiája azonban nem egyedülálló az IT-szektor amerikai központja, a Szilícium-völgy techmilliárdosai között. A Tesla megálmodója, Elon Musk minitengeralattjárót fejlesztetett ki a barlangba szorult thaiföldi gyerekek megmentésére (ez mondjuk nem volt botránymentes), a Google másik társalapítója, Larry Page pedig oltások fejlesztésével kezdett el foglalkozni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ google jótékonykodás segélyszervezet Sergey Brin Vanuatu Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.