Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 22. 15:00 Világ

Betiltja a pálmaolajmentes termékeket Indonézia

Indonézia betiltja a pálmaolajmentes termékeket, a tiltást megszegő boltok bírságra számíthatnak – jelentette be Penny K. Lukito, a délkelet-ázsiai ország gyógyszer- és élelmiszer-biztonsági ügynökségének vezetője szerdán, írja a Bloomberg.

Malajziában és Indonéziában termelik meg a világ pálmaolaj-kínálatának 85 százalékát, ráadásul a pálmatermesztés komoly részét teszi ki az országok gazdaságának is. Malajziában például a helyi pálmaolaj-bizottság becslése alapján a nemzeti össztermék 7-8 százalékát adja, így érthető, hogy az országok vezetése nem közömbös a pálmaolaj kereskedelmét érintő kérdésekben.

A pálmaolajmentes termékek kitiltása*Valószínűleg azokról a termékekről van szó, amelyeken kifejezetten feltüntetik, hogy nem tartalmaznak pálmaolajat. nem előzmény nélküli. Az Európai Unió márciusban környezetvédelmi szempontokra hivatkozva korlátozta azoknak a pálmaolajat tartalmazó bioüzemanyagoknak a körét, amik megújuló üzemanyagnak számítanak, és ezáltal uniós támogatásokra jogosultak. A pálmaolajexportőrök ezt komolyan meg is érezték, ugyanis az év elején a pálmaolaj világpiaci ára meredeken csökkenni kezdett.

 

A júniusban életbe lépő uniós intézkedés az EU klímaváltozás elleni lépéseinek része, a pálmaolaj előállítása ugyanis gyakran nem fenntartható, és erdőirtással jár együtt. A világ termőterületeinek 10 százalékán termesztenek jelenleg olajpálmát, és becslések szerint nagyjából 3 milliárd ember használ pálmaolajat tartalmazó termékeket a világon, ami nagyjából fejenként 8 kilogramm pálmaolaj elfogyasztását jelenti évente. Az Európai Unióba importált pálmaolaj 51 százalékát bioüzemanyagok adalékanyagaként, 39 százalékban élelmiszerek összetevőjeként, 10 százalékban pedig fűtőanyagként használják fel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetetEurópa pálmaolaj-importjának négyötöde fenntartható forrásból származik, a faanyagnál és a szójánál viszont sokkal rosszabb ez az arány.

A BirdLife nevű környezetvédelmi szervezet vezetője, Ariel Brunner az uniós intézkedés bejelentését követően üdvözölte a lépést, ugyanakkor azt is elmondta, hogy tovább is lehetett volna menni a szigorításban, ugyanis a szójára – aminek a termesztése szintén komoly erdőirtásokkal jár együtt – nem terjedt ki az uniós szabályok átvariálása.

„Az EU így még mindig olyan szabályokat tart érvényben, amik a klímaváltozás elleni harc nevében ösztönzik a környezet pusztítását és az üvegházhatású gázok kibocsátásának növelését”

mondta. Hasonlóan vélekedett Laura Buffet, a Transport & Environment nevű lobbicsoport fenntartható üzemanyagokért felelős vezetője, aki szerint az EU döntése áttörést jelent, azonban csak részleges győzelemről lehet beszélni a szója kimaradása miatt, illetve azért, mert bizonyos fajta pálmaolajak még mindig fenntartható üzemanyagnak számíthatnak a szabályozás alapján.

Vannak olyan civilek is, akik szerint viszont valójában arról van szó, hogy az EU környezetvédelmi intézkedésnek állítja be a piacvédelmet. Jonathon Porritt, a fenntarthatósággal foglalkozó angol Forum for the Future társalapítója szerint a pálmaolaj kitermelésének korlátozása csak még nagyobb mértékű erdőirtásokat eredményezne, ugyanis az olajpálmának jóval nagyobb a terméshozama, mint a hozzá hasonló terményeknek, amelyekből olajat lehet kinyerni. Ilyen például a szója, a repce és a napraforgó, amiket Európában is termesztenek, és Porritt szerint valójában ezeknek a lobbiknak kedvez az uniós szigorítás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs értelme betiltani a pálmaolajat, mert a helyettesítői még jobban rombolnák a természetetA Természetvédelmi Világszövetség új tanulmánya arra jutott, hogy az összes alternatíva közül még az olajpálma a leggazdaságosabb olajos növény.

A pálmatermesztők is ellenezték az intézkedést, és azt kifogásolták, hogy az EU nem veszi figyelembe a gazdálkodás fenntarthatóvá tételére vonatkozó erőfeszítéseiket. Indonézia és Malajzia szerint az uniós szabályozás változtatása kereskedelmi diszkrimináció, ami miatt ellenlépéseket ígértek: augusztus elején az indonéz kereskedelmi miniszter konkrétan az uniós tejtermékek importjára vonatkozó büntetővám kivetését helyezte kilátásba.

Ezért is érdekes, hogy Lukito egy szóval sem említette a kereskedelmi helyzetet, amikor a tiltást bejelentette. A városi lakosság körében elterjedt az a nézet, hogy a pálmaolaj nem egészséges, emiatt a fogyasztók egyre nagyobb számban döntenek úgy, hogy kerülik a pálmaolajat tartalmazó termékeket, de az egészségtelenségre vonatkozó vádaknak nincs tudományos alapjuk, mondta Lukito. Azt is bejelentette, hogy az Indonéz Pálmaolaj Tanács és a kereskedelmi minisztérium tájékoztató kampányba kezd a témában.

Lukito szerint a mentesség jelölésével valójában az a cél, hogy tönkretegyék az indonéz pálmatermelőket, a kormánynak pedig az a feladata, hogy megvédje az iparágat.

A maláj kormányfő, Mahatir Mohamad hétfőn arról beszélt a South China Morning Post cikke szerint, hogy a brexitet követően az Egyesült Királyságnak bojkott helyett tárgyalnia kellene a maláj termelőkkel a fenntartható termesztés ösztönzéséről. „Egy új – saját partikuláris érdekeiket követő lobbicsoportok befolyásától mentes – hozzáállás még a jelenleginél is kedvezőbb kereskedelmi feltételekhez vezethetne az Egyesült Királyság és a régió országai között” – mondta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ EU Indonézia kereskedelem Malajzia pálmaolaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. június 22. 07:44 Világ

Trump meghozta a döntést, tényleg beszállt Amerika a háborúba

Éjjel az Egyesült Államok is beszállt az izraeli-iráni háborúba, Donald Trump szerint légicsapásokat hajtott végre három iráni atomlétesítmény ellen.

Torontáli Zoltán
2025. június 19. 16:19 Közélet, Világ

Brüsszelben most már feltűnően gyorsan ugranak, ha problémás magyar ügyekről van szó

Három hónapon belül megérkezett az árrésstop ügyében a felszólító levél, ami a korábbi példák alapján rendkívül gyorsnak számít.

Váczi István
2025. június 19. 13:37 Világ

Kinek fogynak el hamarabb a rakétái az izraeli-iráni háborúban?

Meggyorsíthatja Amerika támadó hadba lépését, ha tényleg komolyan fenyeget, hogy Izrael kifogy a légvédelmi rakétákból.

Fontos

Elek Péter
2025. június 21. 06:06 Pénz

Meddig lehet büntetlenül növelni az államadósságot?

A legtöbb fejlett ország adósságállománya magas, Amerikáé gyorsan is nő, így egyre inkább az a kérdés, hogy mikor szakad ránk egy pénzügyi válság.

Hajdu Miklós
2025. június 20. 16:47 Adat

A kormány elveszi a pénzt a jól teljesítő ágazatoktól, és odaadja a gyengéknek

Azokra a szektorokra vetett ki különadókat a kormány, amelyek jelentősen javítottak a termelékenységükön, miközben a kedvezményezettek lemaradtak.

Hajdu Miklós
2025. június 20. 12:43 Adat, Élet

Teljesen felperzselheti az idei gazdasági növekedést az aszály

Az idei szárazság a 2022-es rendkívüli aszály rémképével fenyeget, ami különösen fájhat a gyengélkedő magyar gazdaságnak.