Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 22. 15:00 Világ

Betiltja a pálmaolajmentes termékeket Indonézia

Indonézia betiltja a pálmaolajmentes termékeket, a tiltást megszegő boltok bírságra számíthatnak – jelentette be Penny K. Lukito, a délkelet-ázsiai ország gyógyszer- és élelmiszer-biztonsági ügynökségének vezetője szerdán, írja a Bloomberg.

Malajziában és Indonéziában termelik meg a világ pálmaolaj-kínálatának 85 százalékát, ráadásul a pálmatermesztés komoly részét teszi ki az országok gazdaságának is. Malajziában például a helyi pálmaolaj-bizottság becslése alapján a nemzeti össztermék 7-8 százalékát adja, így érthető, hogy az országok vezetése nem közömbös a pálmaolaj kereskedelmét érintő kérdésekben.

A pálmaolajmentes termékek kitiltása*Valószínűleg azokról a termékekről van szó, amelyeken kifejezetten feltüntetik, hogy nem tartalmaznak pálmaolajat. nem előzmény nélküli. Az Európai Unió márciusban környezetvédelmi szempontokra hivatkozva korlátozta azoknak a pálmaolajat tartalmazó bioüzemanyagoknak a körét, amik megújuló üzemanyagnak számítanak, és ezáltal uniós támogatásokra jogosultak. A pálmaolajexportőrök ezt komolyan meg is érezték, ugyanis az év elején a pálmaolaj világpiaci ára meredeken csökkenni kezdett.

 

A júniusban életbe lépő uniós intézkedés az EU klímaváltozás elleni lépéseinek része, a pálmaolaj előállítása ugyanis gyakran nem fenntartható, és erdőirtással jár együtt. A világ termőterületeinek 10 százalékán termesztenek jelenleg olajpálmát, és becslések szerint nagyjából 3 milliárd ember használ pálmaolajat tartalmazó termékeket a világon, ami nagyjából fejenként 8 kilogramm pálmaolaj elfogyasztását jelenti évente. Az Európai Unióba importált pálmaolaj 51 százalékát bioüzemanyagok adalékanyagaként, 39 százalékban élelmiszerek összetevőjeként, 10 százalékban pedig fűtőanyagként használják fel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetetEurópa pálmaolaj-importjának négyötöde fenntartható forrásból származik, a faanyagnál és a szójánál viszont sokkal rosszabb ez az arány.

A BirdLife nevű környezetvédelmi szervezet vezetője, Ariel Brunner az uniós intézkedés bejelentését követően üdvözölte a lépést, ugyanakkor azt is elmondta, hogy tovább is lehetett volna menni a szigorításban, ugyanis a szójára – aminek a termesztése szintén komoly erdőirtásokkal jár együtt – nem terjedt ki az uniós szabályok átvariálása.

„Az EU így még mindig olyan szabályokat tart érvényben, amik a klímaváltozás elleni harc nevében ösztönzik a környezet pusztítását és az üvegházhatású gázok kibocsátásának növelését”

mondta. Hasonlóan vélekedett Laura Buffet, a Transport & Environment nevű lobbicsoport fenntartható üzemanyagokért felelős vezetője, aki szerint az EU döntése áttörést jelent, azonban csak részleges győzelemről lehet beszélni a szója kimaradása miatt, illetve azért, mert bizonyos fajta pálmaolajak még mindig fenntartható üzemanyagnak számíthatnak a szabályozás alapján.

Vannak olyan civilek is, akik szerint viszont valójában arról van szó, hogy az EU környezetvédelmi intézkedésnek állítja be a piacvédelmet. Jonathon Porritt, a fenntarthatósággal foglalkozó angol Forum for the Future társalapítója szerint a pálmaolaj kitermelésének korlátozása csak még nagyobb mértékű erdőirtásokat eredményezne, ugyanis az olajpálmának jóval nagyobb a terméshozama, mint a hozzá hasonló terményeknek, amelyekből olajat lehet kinyerni. Ilyen például a szója, a repce és a napraforgó, amiket Európában is termesztenek, és Porritt szerint valójában ezeknek a lobbiknak kedvez az uniós szigorítás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs értelme betiltani a pálmaolajat, mert a helyettesítői még jobban rombolnák a természetetA Természetvédelmi Világszövetség új tanulmánya arra jutott, hogy az összes alternatíva közül még az olajpálma a leggazdaságosabb olajos növény.

A pálmatermesztők is ellenezték az intézkedést, és azt kifogásolták, hogy az EU nem veszi figyelembe a gazdálkodás fenntarthatóvá tételére vonatkozó erőfeszítéseiket. Indonézia és Malajzia szerint az uniós szabályozás változtatása kereskedelmi diszkrimináció, ami miatt ellenlépéseket ígértek: augusztus elején az indonéz kereskedelmi miniszter konkrétan az uniós tejtermékek importjára vonatkozó büntetővám kivetését helyezte kilátásba.

Ezért is érdekes, hogy Lukito egy szóval sem említette a kereskedelmi helyzetet, amikor a tiltást bejelentette. A városi lakosság körében elterjedt az a nézet, hogy a pálmaolaj nem egészséges, emiatt a fogyasztók egyre nagyobb számban döntenek úgy, hogy kerülik a pálmaolajat tartalmazó termékeket, de az egészségtelenségre vonatkozó vádaknak nincs tudományos alapjuk, mondta Lukito. Azt is bejelentette, hogy az Indonéz Pálmaolaj Tanács és a kereskedelmi minisztérium tájékoztató kampányba kezd a témában.

Lukito szerint a mentesség jelölésével valójában az a cél, hogy tönkretegyék az indonéz pálmatermelőket, a kormánynak pedig az a feladata, hogy megvédje az iparágat.

A maláj kormányfő, Mahatir Mohamad hétfőn arról beszélt a South China Morning Post cikke szerint, hogy a brexitet követően az Egyesült Királyságnak bojkott helyett tárgyalnia kellene a maláj termelőkkel a fenntartható termesztés ösztönzéséről. „Egy új – saját partikuláris érdekeiket követő lobbicsoportok befolyásától mentes – hozzáállás még a jelenleginél is kedvezőbb kereskedelmi feltételekhez vezethetne az Egyesült Királyság és a régió országai között” – mondta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ EU Indonézia kereskedelem Malajzia pálmaolaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.