Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 11. 11:13 Világ

Az etióp légikatasztrófa másnapján Kína KO-val küldte a földre a Boeingot

A kínai hatóságok helyi idő szerint hétfő délután földre rendeltek minden olyan Boeing 737 MAX 8 típusú gépet, amelyet kínai légitársaság üzemeltet. A lépés azért tűnik indokoltnak, mert egy ilyen repülője zuhant le az Ethiopian Airlines-nak vasárnap, nem sokkal a felszállás után, Addisz-Abeba mellett. A 157 utas halálát követelő baleset körülményei egyelőre tisztázatlanok.

A kínaiak azzal indokolták a gyors lépést, hogy szerintük az indonéziai Lion Air tavaly októberi balesete is hasonló körülményekre vezethető vissza, cikkünk megjelenésekor pedig még Indonézia is mérlegelte a típus repülési engedélyeinek felfüggesztését.

Az események nem csak a baleset körülményei miatt aggasztóak, hanem azért is, mert a Wall Street Journal szerint nem volt még példa arra, hogy egy nagyobb légi piacon egy modellt földre parancsoljanak azelőtt, hogy a gép engedélyeit kibocsátó ország, jelen esetben az Egyesült Államok hatóságai bármit is léptek volna.

Az amerikai szövetségi hivatal, a Federal Aviation Administration (FAA) még semmit sem mondott a balesetről, hiszen a helyszínen még el sem kezdte a vizsgálódást, amikor a kínaiak már felfüggesztették a modellt. Ez korábban elképzelhetetlen lett volna.

Kína összesen 96 737-es repülését tiltotta meg, amíg az ügy tisztázódik, a kínai légitársaságok megpróbálják máshonnan pótolni a kieső gépeket, de a repülésben így is elég nagy zavart okoz az intézkedés. Sokkal nagyobb károkat okozhat viszont a lépés a Boeingnek, amely egyelőre nem kommentálta a híreket, de cikkünk megjelenésekor egyébként is csak ott tartott, hogy technikai segítséget nyújtott a helyszínre utazó amerikai, illetve az ott lévő etióp szakembereknek.

Kína az Amerikával kiéleződött kereskedelmi háborúban eddig nem büntette semmilyen intézkedéssel a Boeing-et, mert a kínai légi iparnak az amerikai cég nagyon fontos beszállítója, a mostani intézkedés azonban arra utal, hogy ez a stratégia a jövőben változhat. A kínai hatóságok ugyanis nyomásgyakorlásra használták ki a helyzetet, az FAA-nek ilyen körülmények között sürgősen mondani kell valamit arról, hogy a kérdéses modellt mennyire tartja biztonságosnak. Ezt azonban megnehezíti, hogy a repülő fekete dobozát meg kellene találni és ki kellene elemezni, amihez időre van szükség.

A Lion Air baleseténél még fel sem merült, hogy a 737 MAX 8-asok ne repülhetnének, a szükségesnek látszó szoftverfrissítés ráadásul még a tervekhez képest csúszott is, de az FAA ennek ellenére sem látta indokoltnak, hogy a modell repülését megakadályozza.

A 737-es tragédiájának ilyen kezelése súlyos üzleti károkat okoz a Boeingnek, mert a modellbe vetett bizalmat a kínai intézkedések tovább rombolják. A 737-es az amerikai gyártónak nagyon fontos, 2017-ben kezdte szállítani a típust, és elsősorban a fejlődő országok légitársaságait célozza vele, márpedig a világpiaci bővülés lehetősége pont ott van. Az amerikaiak eddig 350 ilyen 737-est szállítottak le, de 5 ezer megrendelésük van rá, most kérdés, hogy ezekből mennyit fognak visszamondani. A kérdéses modell a Boeing üzletének növekedési motorja, a 737 MAX adja a cég megrendelésállományának kétharmadát, és a várható profit 40 százalékát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ baleset Boeing Etiópia katasztrófa kereskedelmi háború Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.