Hetven millió dolláros (19,5 milliárd forintos) beruházással száll be Magyarország egy ghánai gázerőmű felépítésébe – jelentette be a ghánai magyar nagykövet, Szabó András kedden az afrikai országban több helyi újság beszámolója szerint.
Az egymilliárd dollárból megvalósítani tervezett Bridge Power nevű erőmű a 28 milliós Ghána második legnagyobb erőműve lenne. Az olajjal és gázzal vegyesen működő hőerőmű egy közel kétszázezer lakosú óceánparti városban, Temában épül fel.
A magyar nagykövetség közleménye szerint a beruházást a GE magyarországi leányvállalata által gyártott turbinákkal szerelik majd fel. A nagykövetség Facebook oldalán olvasható írás szerint ezen kívül Magyarország több millió dollár értékben szállít majd eszközöket a projekt második szakaszához.
A Facebookon megjelent írásból ez a félmondat kimaradt, de a ghánai lapokban megjelent közlemény szerint az állami tulajdonú Eximbank is részt vesz a projekt finanszírozásában. Erről a ghánai kereskedelmi és ipari miniszter helyettese, Robert Ahomka-Lindsay is beszélt. Annak azonban semmi nyomát nem találtuk, hogy a magyar kormány bármilyen módon kommunikálta volna a ghánai beruházást. Az sem egyértelmű, hogy a magyar részről érkező beruházásban mennyi az állami pénz, ezért kérdéseinkkel megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot és az Eximbankot is.
Frissítés. Cikkünk megjelenése után, szerda este ezt válaszolta a KKM a kérdéseinkre:
A magyar állam támogatást nem nyújtott sem az exportőr, sem a vevő részére. Az Eximbank természetesen minden olyan exportügyletben, amely megfelel a nemzetközi és hazai szabályozásnak, szívesen megvizsgálja a hitelnyújtási lehetőséget. Az exporthitelezés segíti a magyar gazdaság növekedését, munkahelyek megtartását és létrehozását.
“Magyarország hozzájárulása ehhez a példaértékű beruházáshoz az egyik első lépése annak, hogy újjáélesszük a politikai és gazdasági kapcsolatainkat Ghánával. Ez egy erős jelzés a ghánai kormány és nép felé, hogy Magyarország egyet jelent az üzlettel” – mondta Szabó András nagykövet a bejelentésen (“Hungary means business”, fogalmazott). Magyarország harminc év után, 2016-ban nyitotta újra követségét Accrában.
A két ország közötti együttműködést szolgálja, hogy 2016 óta a magyar állam költségén 50 ghánai diák tanulhat Magyarországon. Egy ghánai lap szerint Szijjártó Péter kezdeményezésére ez a szám jövőre 100 főre nőhet. Magyarország nemcsak Ghánában nyomul, egy tavalyi cikkünk szerint a Szíjj László érdekeltségébe tartozó Duna Aszfalt szerepet kapott egy 125 milliárd forintos útépítésen, aminél az Eximbank is felmerült finanszírozóként.
Világ
Fontos