Valószínűleg nem sokan gondolták volna, hogy van értelme a kommunizmus alatti élet és a migránsoktól való félelem közötti kapcsolatot vizsgálni, de Matthew Carl amerikai közgazdász mégis nekiveselkedett, és nemrég megjelent tanulmányában arra jutott, hogy a két dolog között határozott, azaz statisztikailag is jelentős összefüggés mutatkozik.
Carl a legegyszerűbbnek tűnő megoldást választotta: a kelet- és nyugatnémet népesség hozzáférhető adatait elemezte. És bár közismert tény, hogy a bevándorlásellenes német AfP bázisának fontos pontjai az egykori szocialista Kelet-Németországban vannak, Carl megfigyelései ennek ellenére is fontos adalékok lehetnek ahhoz, hogy ne kizárólag a vagyoni vagy földrajzi helyzetben lévő különbséget tekintsék a jelenség fő okának.
A tanulmány legfőbb megállapítása, hogy aki már élt a kommunizmus évei alatt, az jelentős mértékben nagyobb félelmet táplál mindenféle migráció ellen. Elég meglepő, de a számok azt is mutatják, hogy a magasabb képzettség megszerzése a kommunizmus évei alatt növeli annak az esélyét, hogy valaki jobban tart a bevándorlóktól. Márpedig ez pont az ellenkezője az általános kutatási eredményeknek, amelyek rendre azt hozzák ki, hogy a felsőoktatásban résztvevők általában elfogadóbbak a bevándorlással szemben.
Szintén fontos megállapítás, hogy az egykori kelet- és nyugatnémetek között ebből a szempontól 28 év alatt sem csökkent a különbség, de ez természetesen csak azokra érvényes, akik már éltek az ország újraegyesítése előtt. A kommunizmus hatását viszont az is egyértelművé teszi, hogy az 1945 előtt születettek körében nem tapasztalható ilyen markáns különbség. Mindez azonban elsősorban azzal az általános megfigyeléssel magyarázható, hogy az emberek szociális és pszichológiai fejlődése, illetve értékválasztása szempontjából a fiatal kornak mennyire meghatározó szerepe van.
Élet
Fontos