Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. október 23. 16:39 Élet, Világ

Aki diplomát szerzett a rendszerváltás előtt, az jobban fél a migránsoktól

Valószínűleg nem sokan gondolták volna, hogy van értelme a kommunizmus alatti élet és a migránsoktól való félelem közötti kapcsolatot vizsgálni, de Matthew Carl amerikai közgazdász mégis nekiveselkedett, és nemrég megjelent tanulmányában arra jutott, hogy a két dolog között határozott, azaz statisztikailag is jelentős összefüggés mutatkozik.

Carl a legegyszerűbbnek tűnő megoldást választotta: a kelet- és nyugatnémet népesség hozzáférhető adatait elemezte. És bár közismert tény, hogy a bevándorlásellenes német AfP bázisának fontos pontjai az egykori szocialista Kelet-Németországban vannak, Carl megfigyelései ennek ellenére is fontos adalékok lehetnek ahhoz, hogy ne kizárólag a vagyoni vagy földrajzi helyzetben lévő különbséget tekintsék a jelenség fő okának.

A tanulmány legfőbb megállapítása, hogy aki már élt a kommunizmus évei alatt, az jelentős mértékben nagyobb félelmet táplál mindenféle migráció ellen. Elég meglepő, de a számok azt is mutatják, hogy a magasabb képzettség megszerzése a kommunizmus évei alatt növeli annak az esélyét, hogy valaki jobban tart a bevándorlóktól. Márpedig ez pont az ellenkezője az általános kutatási eredményeknek, amelyek rendre azt hozzák ki, hogy a felsőoktatásban résztvevők általában elfogadóbbak a bevándorlással szemben.

Szintén fontos megállapítás, hogy az egykori kelet- és nyugatnémetek között ebből a szempontól 28 év alatt sem csökkent a különbség, de ez természetesen csak azokra érvényes, akik már éltek az ország újraegyesítése előtt. A kommunizmus hatását viszont az is egyértelművé teszi, hogy az 1945 előtt születettek körében nem tapasztalható ilyen markáns különbség. Mindez azonban elsősorban azzal az általános megfigyeléssel magyarázható, hogy az emberek szociális és pszichológiai fejlődése, illetve értékválasztása szempontjából a fiatal kornak mennyire meghatározó szerepe van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ diploma félelem kommunizmus migránsok németország oktatás szocializmus Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.