Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. október 19. 16:17 Világ

Van, ahol törvény tiltja az élelmiszerpazarlást

Texas állam fővárosában, Austinban egy étterem sem dobhatja a szemétbe ezentúl a felesleges élelmiszert, ugyanis egy októberben életbe lépett törvény előírja, hogy vagy komposztálniuk kell a megmaradt ételt, vagy rászorulóknak kell eljuttatniuk. Magyarországon ezzel szemben nem sok intézkedés ösztönzi a társadalmat, hogy szelektíven gyűjtse a szemetet, ami miatt már az Európai Bizottság is aggódik.

Texas állam 2040-ig teljesen hulladékmentessé szeretne válni. Ennek keretében minden élelmiszeripari vállalkozásnak (beleértve az éttermeket, a boltokat és az élelmiszerfeldolgozó vállalkozásokat is) megoldást kell találnia rá, hogy a szerves hulladéka ne a szeméttelepen végezze. Ehhez a munkavállalókat is kötelezően oktatásban kell részesíteniük arról, hogy hogyan kezeljék a szemetet – írja a Világgazdasági Fórum.

A rendelet nem csak az élelmiszerre vonatkozik, hanem a szennyezett vagy használt kartonpapírra, papírtörölközőre, szalvétákra és virágokra is. Azok, akik nem felelnek meg az előírásnak, 100 és 2000 dollár közötti büntetésben részesülnek. A hatóságok ugyanakkor segítenek is a vállalkozásoknak, hogy megtalálják a legköltséghatékonyabb megoldást a szerves hulladékok megfelelő kezelésére.

A helyi önkormányzat adatai szerint Austinban a szemét és az újrahasznosítható hulladék több mint 85 százaléka kereskedelmi vállalkozásoktól és élelmiszerszolgáltató cégektől származik. A szeméttelepre küldött hulladék 37 százaléka szerves anyag, amit akár el is adományozhattak volna vagy komposztálhatták is volna.

Az Egyesült Államokban összességében az élelmiszerek 40 százaléka a szemétben végzi, miközben több tízmillió embernek nem telik elég élelmiszerre, állítja a Természeti Erőforrások Védelmi Tanácsa (NRDC) nevű nemzetközi környezetvédelmi érdekképviseleti csoport.

Az érdekképviselet felhívja a figyelmet, hogy amikor kidobjuk az élelmiszert, akkor nem csak szerves anyagokat juttatunk a szeméttelepekre (ahol azok metánt, egy erős, globális felmelegedést előidéző szennyező anyagot termelnek), de azt a vizet, földet, energiát, pénzt, munkát és több erőforrást is a kukába dobjuk, ami a kidobott élelmiszer termesztéséhez, feldolgozásához, terjesztéséhez és tárolásához felhasználtunk.

Az USA-ban nem Texas az első állam, amely elhatározta, hogy teljesen hulladékmentessé válik. San Francisco és Seattle is hasonló lépéseket tesz, hogy csökkentse az élelmiszerpazarlást.

Elsőként San Francisco fogadott el 2009-ben egy törvényt, amely a vállalkozások és a háztartások számára is kötelezővé teszi a szelektív szemétgyűjtést és a komposztálást. A város mostanra a szeméttelepekre érkező hulladék 80 százalékát újrahasznosítja, ami évente több mint 1,5 millió tonnát nyom.

Magyarországon ugyan az elmúlt évtizedekben csökkent a települési hulladék mennyisége, a szemét többsége még mindig szeméttelepeken landol. A legutolsó, 2015-ös adatok a települési hulladék 32 százalékát hasznosítjuk újra, ami ugyan növekedést jelent a korábbi szintekhez képest, Európától így is le vagyunk maradva. Az európai OECD-országokban átlagosan a települési hulladék 42 százalékát hasznosították újra ugyanebben az évben, többet, mint az USA-ban, ahol ez az arány 35 százalék volt.

 

Magyarország egyébként vállalta, hogy 2020-ig a háztartási hulladék 50 százalékát újrahasznosítja, azonban az Európai Bizottság nemrég megjelent jelentésében arra figyelmeztet, hogyha a kormány nem vezet be új intézkedéseket, ezt nem fogjuk elérni. Szerintük kevés intézkedés ösztönzi arra a háztartásokat, hogy részt vegyenek a szelektív hulladékgyűjtésben, valamint nem megfelelőek az ágazat jelentős javulását segítő gazdasági eszközök sem.

Nem az előrelépés irányába mutat az sem, hogy egyre több önkormányzat szünteti meg a szelektív gyűjtőszigeteket, amit azzal indokolnak, hogy azokat a lakosság nem megfelelően használja.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hulladék hulladékgazdálkodás újrahasznosítás usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.