Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 23. 11:39 Világ

Stabilabb lenne a pénzügyi rendszer, ha több női vezetője lenne

A nők a globális pénzügyi intézményrendszer minden szintjén alulreprezentáltak, az ügyfelektől a bankvezetőkön át a szabályozókig, pedig ha több nő venne részt a pénzügyi rendszer körforgásában, annak a nemek közötti egyenlőtlenség felszámolásán túl más előnyei is lennének – írja blogján az IMF egy új kutatása alapján.

A tanulmányban arra jutottak, hogy az egyenlőtlenségek csökkentése a bankrendszer stabilitásának erősítését és a gazdasági növekedést is támogatná. Emellett akár a monetáris és költségvetési politika is hatékonyabbá válhatna a nők részvételével.

A szervezet egy 2016-os felmérése szerint a betétesek és a hitelfelvevők mindössze 40 százalékát adják nők a világon, igaz, régiónként és országonként jelentősek az eltérések. Például Brazíliában a hitelfelvevők 51 százaléka nő, de Pakisztánban ez az arány csak 8 százalék.

Számos kutatás támasztja alá, hogy gazdasági és társadalmi haszonnal is jár, ha a nők is hozzáférhetnek a pénzügyi rendszerhez. Kenyában például a számlát nyitó női kereskedők többet fektettek be az üzletükbe, míg Nepálban a nők által vezetett háztartások többet költenek oktatásra, ha rendelkeznek megtakarítási számlával. Ezek a példák jól mutatják, hogy a pénzügyi szolgáltatások hogyan segíthetik a gazdasági növekedést. 

Nemcsak ügyfél oldalon, hanem a banki és a bankfelügyeleti vezetői állásokban is sokkal kevesebb a nő, mint a férfi. A pénzügyi intézmények vezérigazgatói között kevesebb mint 2 százalék a nő, míg a menedzsmenttagokon belül belül kevesebb mint 20 százalék. A bankfelügyeleti szerveknél is alacsony a nők aránya, mindössze 17 százalék volt 2015-ben.

A területi különbség persze itt is jelentősek lehetnek. A Fekete-afrikai országokban például a legmagasabb a női bankvezetők aránya, míg Latin-Amerikában és a Karib-térségben a legalacsonyabb. A fejlett gazdaságok e tekintetben középen helyezkednek el.

A vezetői állásoknál tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenség a tanulmány szerint befolyásolja a bankrendszer stabilitását is. Ugyanis az IMF tanulmányában azt találták, hogy az a bank, ahol több a női menedzsmenttag, ott nagyobb a tőkepuffer, kevesebb a nemteljesítő hitelek aránya és a stressztesztek eredménye is jobb. Hasonló kapcsolatot fedeztek fel a banki stabilitás és a nők felügyeleti szerepvállalása között is.

És hogy mi a magyarázat erre? Az tanulmány szerzői szerint négy lehetséges válasz van:

  • A nők lehet, hogy jobb kockázatkezelők, mint a férfiak.
  • A diszkriminatív toborzási gyakorlatok miatt lehet, hogy az a kevés nő, aki a pénzügyi szektorban feljut a ranglétrán, magasabban képzett vagy tapasztaltabb, mint férfi társai.
  • Ha több nő van a vezetésben, az színesíti a gondolkodást, ami jobb döntésekhez vezet.
  • Azok az intézmények, ahol több nő ül vezetői szerepben, alapból jobban szervezett intézmények lehetnek.

A tanulmány és a kapcsolódó szakirodalom alapján azt találták, hogy a megfigyelhető nagyobb stabilitás valószínűleg amiatt van, hogy a nők gondolkodásmódja színesíti az eszmecserét, de a diszkriminatív toborzási gyakorlat is hozzájárul, ami miatt csak nagyon magasan képzett, illetve sok szakmai tapasztalattal rendelkező nőket vesznek fel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ nők pénzügyi szektor Világgazdasági Fórum Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.