Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. március 23. 11:27 Világ

Kína beszállt a kereskedelmi háborúba

Miután Donald Trump csütörtökön bejelentette, hogy védővámot vet ki mintegy 60 milliárd dollárnyi kínai importtermékre, Kína is megtette a tétjeit az amerikai elnök által indított kereskedelmi háborúban. Peking közölte, hogy 3 milliárd dollárnyi amerikai importtermékre vet ki vámot, hogy ezzel ellensúlyozza az USA acélipari védővámjait.

Trump a Kínával szembeni 375 milliárd dolláros amerikai kereskedelmi hiányt „nemzetbiztonsági kockázatnak” tekinti, erre hivatkozva jelentette be az újabb védővámot Kínával szemben. Tizenöt napon belül hozzák nyilvánosságra, hogy az intézkedés mely termékeket érinti, a rendelkezés pedig várhatóan 30 nappal ezután léphet hatályba – írja a Reuters.

Trump egyébként elsőként a – szintén Kínát célzó – acélipari védővámot jelentette be három hete, amely éppen a mai napon lépett hatályba. Ennek értelmében az USA-ban péntektől 25 százalékos védővám sújtja az acéltermékeket, illetve 10 százalékos az alumínium termékeket.

A kínai kereskedelmi minisztérium válaszlépésként pénteken közölte, hogy 128 amerikai terméket sújtana védővámmal. A tervek szerint 15 százalékos védővámot vetnének ki az amerikai szárított gyümölcsökre, borokra, és acélcsövekre, illetve 25 százalékosat a sertésexportra és az újra feldolgozott alumíniumtermékekre. 

A kínai minisztérium szerint az Egyesült Államok teljesen felborította a nemzetközi kereskedelem normál rendjét azzal, hogy nemzetbiztonsági célokra hivatkozva állít fel protekcionista kereskedelmi védővámokat. Éppen ezért a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fog fordulni, hogy jogi válaszlépéseket is foganatosítson. 

Trump protekcionista intézkedéseitől több ország tartott az elnökségének kezdetén. Ugyanis ha az Egyesült Államok – amely az utóbbi évtizedekben a szabadkereskedelem és a külkereskedelmi akadályok leépítésének fő szószólója volt – védővámokat vezet be, akkor, ahogy a példa is mutatja, valószínűleg kereskedelmi partnerei is hasonló lépéseket tesznek. Ha pedig minden nagyhatalom védekező gazdaságpolitikába kezd, az könnyen odáig fajulhat, hogy visszafogja a világgazdaság bővülését.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acélipar amerikai egyesült államok kereskedelem Kína usa védővám világkereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.