Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. február 7. 14:13 Világ

A német nagyiparnak nem tetszik Merkel koalíciója

Hónapok óta tartó tárgyalássorozat ért ma délelőtt véget Németországban, miután az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) megállapodott a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) a kormányalakításról és a programról. A nagykoalíciós megállapodásról még a tagságnak is szavazni kell, de délutánig ezen is túl lesznek a pártok.

A három párt megállapodott a minisztériumok elosztásában is, a korábbi kormányhoz képest újdonság, hogy a szociáldemokraták megkapják a pénzügyminisztériumot, amelyet 2009-től 2017-ig a CDU-s Wolfgang Schäuble vezetett, a CSU pedig megkapja a belügyminisztériumot, amelyet Horst Seehofer pártelnök vezethet. (A külügyi, szociális, igazságügyi és környezetvédelmi minisztert eddig is az SPD adta, az új külügyminiszter Martin Schulz lesz.)

A német gazdasági élet legnagyobb hangú szereplői nem fogadták túl nagy örömmel a megállapodást, főleg azért, mert a szociáldemokratákhoz került a pénzügyminisztérium. Dieter Kempf, a német iparszövetség elnöke szerint a kiadásoknál a “jövő biztosítása helyett az újraelosztás politikája fog érvényesülni”, és általában is felváltja az eddigi költségvetési fegyelmet a költekezés. Az adócsökkentések pedig elmaradhatnak, a német iparosok különösen annak örülnének, ha a cégek kutatás-fejlesztésre szánt összegei után kevesebbet kellene adózni.

Lenne is miből adót csökkenteni, hiszen a német gazdaság szárnyal, a GDP tavaly 2,2 százalékkal nőtt, a költségvetés 38,4 milliárd eurós többlettel zárt. Az export 6,4, míg az import 7,9 százalékkal emelkedett, miközben a munkanélküliség már évek óta 5 százalék körül stabilizálódott.

 

Mások, például Michael Frantzscher közgazdász viszont üdvözölték a megállapodást és a programot, részben a régóta hiányzó keresletélénkítő lépések – például egy infrastruktúrafejlesztési program -, de főleg az európai integráció mélyítése melletti elkötelezettség miatt.

Fontos lesz követni, hogy milyen hatással lesz az új nagykoalíciónak a német gazdaságra. A társadalom nagy része egyre kritikusabb a 2008-as pénzügyi válság óta folytatott túl szigorú költségvetési politikával. Ha sikerül is a lazább államháztartás irányába elmozdulni, óriási viták várhatók. A konzervatív, a nemzetgazdaság érdekeit jobban szem előtt tartó CSU/CDU a cégeknek nyújtana adókedvezményt, míg a szociáldemokraták – történelmi hagyományoknak megfelelően – a munkavállalók érdekképviseletét, a nekik juttatott adókedvezmények szélesítését szeretné elérni.

Az SPD például azt javasolja, hogy a 250, vagy annál kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégeknek legfeljebb öt olyan alkalmazottja lehet, akinek úgy van határozott idejű munkaszerződése, hogy annak nincs gazdasági indoka. A 250 fő feletti cégeknél ez az arány két százalék lehet. Ez egyértelmű szigorítás jelent, hiszen a jelenlegi munka törvénykönyve nem ismeri a „gazdasági indok” jogi fogalmát. A szociáldemokraták javaslata azt szeretné elérni, hogy a munkavállalás esetében a határozatlan idejű foglalkoztatás legyen a főszabály.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ angela merkel koalíció németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.