Amikor a világ egyik legnagyobb bankcsoportja, az amerikai Citigroup 1991-ben válságba került, egy szaúdi milliárdos, Al-Valíd bin Talal segítette ki a céget: 550 millió dollárért vett részvényeket. A történet a 2008-as gazdasági krízis idején megismétlődött, az üzletember ismét jelentős összegben vásárolt az amerikai pénzintézet részvényeiből.
Al-Valíd időközben Szaúd-Arábia leggazdagabb embere lett, a Citigroup mellett számottevő részesedést szerzett az Apple-ben, a Four Seasonsben illetve a Twitterben, és Donald Trumpot is már kétszer megmentette a csődtől. Közel 19 milliárd dolláros vagyonával a világon is a 45. leggazdagabbnak számít. Egészen pontosan november elejéig annak számított.
Múlt hónapban ugyanis a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán kezdeményezésére 159 herceget és befolyásos üzletembert vettek őrizetbe korrupciós vádakkal. Őket azóta is egy rijádi luxushotelben tartják fogva. Közöttük van a nagy megmentő Al-Valíd is, emiatt pedig hamarosan az ő érdekeltségei is segítségre szorulhatnak. A szinte kizárólagos tulajdonában lévő Kingdom Holding Company (KHC) értéke például Al-Valíd letartóztatása óta közel 20 százalékkal, két milliárd dollárral csökkent.
A milliárdos 1980-ban alapította a KHC-t, amelyen keresztül több nyugati cégben tulajdonos, és amely amellett, hogy rengeteg földdel rendelkezik Szaúd-Arábiában, a Közel-Keleten meghatározó Rotana médiacsoport is az érdekeltségébe tartozik. Al-Valíd letartóztatása óta azonban – a Financial Times banki forrásai szerint – a cégcsoport lényegében szünetelteti aktivitását.
A lap szerint még azok a bankárok sem tudnak semmit Al-Valíd és a KHC sorsáról, akik éveken át kapcsolatban álltak velük. A Financial Timesnak többen is úgy nyilatkoztak, hogy a herceg nem fog vádalkut vagy bármilyen egyezséget kötni a hatóságokkal, hanem arra készül, hogy a bíróságon álljon ki magáért.
Ez azért érdekes, mert a New York Times tudósítójának sikerült beszélnie a koronaherceggel november végén. Mohamed bin Szalmán akkor azt mondta, hogy a fogva tartottak 95 százaléka hajlik a megegyezésre az állami szervekkel, egy százalékuknak sikerült tisztáznia magát, négy százalékuk viszont nem ismeri el a korrupciós vádakat, és készül a bírásági tárgyalásra.
Al-Valíd bin Talal őrizetbe vétele azért tűnt meglepőnek, mert látszólag több dologban is egyetértett Mohamed bin Szalmánnal. A koronherceghez hasonlóan szekularizálná a szaúdi államot, mindketten megvetik a demokráciát és a liberalizmust, és abban is egyetértenek, hogy Szaúd-Arábia az USA közeli szövetségese maradjon, akár az ország szuverenitásának csorbulása árán is.
Világ
Fontos