Hírlevél feliratkozás
Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Az előrelépést nyilvánvalóan nem segítik az Egyesült Államok új importvámjai, bár ezek az exportáló magyar kkv-k döntő többségét legfeljebb közvetlenül érintik, hiszen kivitelük főleg az EU-ba és más közeli országokba áramlik. A kormány a Demján Sándor program több elemével is igyekszik segíteni az exportot, közvetve a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek 5-ről 3,5 százalékra csökkentésével, az „1+1” kkv beruházásélénkítő támogatási programmal, közvetlenül pedig az exportőr vállalatok és beszállítóik számára meghirdetett Exim hitel- és tőkeprogrammal.

Az exportáló magyarországi vállalkozások 80 százaléka magyar tulajdonú a GKI közelmúltbeli elemzésének adatai szerint, ezen belül 72 százalék tíz fő alatti mikro-, ötöde pedig 50 embernél kevesebbet foglalkoztató kisvállalat. A 250 főnél kevesebb dolgozóval rendelkező középvállalatok részesedése 7 százalékos, a maradék egy százalék pedig nagyvállalat. Az ágazatok közül kiemelkedik a feldolgozóipar, ahol a magyar tulajdonú cégek 19 százaléka ad el külföldre, miközben más szektorokban jellemzően csak 5-6 százalék ez az arány.

Más a helyzet, ha azt nézzük meg, hogy ágazatok szerint honnan származik a többségében magyar tulajdonú cégek (nem csak kkv-k) exportbevétele. Itt a kereskedelem és szolgáltatás messze megelőzi a feldolgozóipart.

A teljes magyar exporton belül a kkv-k részesedése csak 28 százalék, és ebben a külföldi tulajdonú cégek is benne vannak. Ez különösen ahhoz mérten kevés, hogy az ország gazdasági teljesítményének (GDP) több mint 50 százalékát állítják elő a kkv-k.

Az exportnak, külföldi terjeszkedésnek ugyanakkor elkerülhetetlenül vannak buktatói is, sok más mellett ezek elkerüléséről is szó lesz egy hét múlva a budapesti Business Bistro rendezvényen.

A legfontosabb tanulsága az elmúlt éveknek az volt, hogy növekvő gazdasági és pénzügyi kockázatokkal kell szembenézni, amelyeket elkerülni nem lehet, de a kezelésükre van megoldás. Célszerű diverzifikálni a bevételeket, optimalizálni a költségeket, erős ügyfél- és partnerkapcsolatokat érdemes ápolni és építeni, ami segíthet a kockázatok csökkentésében

– mondja Dancsné Engler Bernadett, az OTP Bank mikro- és kisvállalkozási területeinek igazgatója, aki a G7 újságírója által moderált, Kkv-k a gazdasági hullámvasúton című beszélgetés egyik résztvevője lesz. A hallgatóság a délelőtti programban (az Élenjáró kkv-k a kamarával szekcióban) közvetlenül ezt követően tanulságos történeteket hallhat a külföldi terjeszkedés pénzügyi buktatóiról, szintén a G7 újságírójának moderálása mellett.

A kkv-szektor fejlesztésére fókuszáló Business Bistro 2025. április 11-én lesz az Eiffel Műhelyházban, két fő téma köré szerveződve: cégépítés és folyamatfejlesztés, valamint a fejlődési lehetőségek bemutatása. Az előadók három teremben a legújabb üzleti trendekről, pénzügyi, HR- és digitalizációs megoldásokról beszélnek majd. Emellett kiscsoportos üzleti kerekasztal-beszélgetések, workshopok és tudásmegosztás várja az érdeklődőket, illetve tárgyalási területeket is biztosítanak a szervezők.

A rendezvényen több mint száz előadó osztja meg tudását, és közel ezer résztvevőre számítanak. Az esemény programja és a jegyek elérhetők a businessbistro.hu weboldalon. A rendezvény médiapartnere a G7.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat g7.hu kisvállalkozások kkv OTP Bank Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.