Ismét elkészítette a világ nagyvárosait megélhetési költségek szerint rangsoroló listáját az Economist Intelligence Unit, és eszerint Budapest az egyik legolcsóbb helyszín Európában.
Érdemes tudni a listáról, hogy az elsősorban nemzetközi vállalatok számára készül, megkönnyítendő az új helyszínre küldött alkalmazottak bérének hozzáigazítását a helyi viszonyokhoz. A számításhoz több mint 200 termék és szolgáltatás árát jegyzik fel, majd az így kapott értéket átváltják dollárra.
Az utóbbi lépés nagy kilengéseket tud okozni egy olyan évben, mint 2022, amikor a pénzpiacokon szinte minden a dollár rég nem látott erősödéséről szólt. Ennek nyomán ugyanis a forint vagy éppen az euró gyengülése miatt Magyarország, illetve az eurózóna megélhetési költségei kisebbnek tűnnek dollárban számolva. Ez pedig könnyen eltüntetheti az egyébként gyors infláció hatásainak egy részét.
A módszertan szerint New York megélhetési költsége számít száznak, minden más várost ehhez viszonyítanak. Budapest értéke 44, azaz dollárban számolva a magyar fővárosban 56 százalékkal olcsóbb az élet egy idetelepült külföldi menedzser számára, mint az amerikai metropoliszban.
Európán belül csak a 42-re mért Bukarest olcsóbb a magyar fővárosnál, illetve a részben európai, részben ázsiai Isztambul (40). Az Economist ugyan az európai mezőnyben vette számba a kazah Almatit (34) és az üzbég Taskentet (31) is, de ezek földrajzilag már egyértelműen Ázsiához tartoznak. Az üzbég főváros egyébként világszinten is az egyik legolcsóbb a felmért városok közül, csak Tunisz (30), Teherán (23), Tripoli (22) és Damaszkusz (11) olcsóbb. Igaz, túl sok multi valószínűleg nem gondolkodik azon, hogy az iráni, a líbiai vagy a szíriai fővárosban hozzon létre leányvállalatot.
Élet
Fontos