Egy lengyel szaklap, az e-autokult riportot közölt egy Katowice melletti speciális szervizről, amely a komolyabban meghibásodott Renault akkumulátorok egyetlen javítóműhelye a régióban. A szerviz a Baltikumtól Magyarországig fedi le a területet, vagyis minden olyan Renault akkumulátorát ide kell szállítani, amely idehaza romlik el.
Ahogy írják, a kisebb meghibásodásokat bárhol ki tudják javítani, de az akkumulátorok „vörös zónájához” csak ebben a szervizben nyúlhatnak hozzá, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak itt szedhetik darabjaira.
Az elmúlt három évben összesen 60 akkumulátort javítottak a szervizben, a komolyan meghibásodott darabokkal ugyanis rengeteg munka van. Egy-egy akkumulátor általában 12 részegységből áll, és ha ezek egyikét cserélni kell, akkor azt mindenképpen itt végzik, hiszen akkor fizikailag szét kell bontani a szerkezetet. Más esetekben az akkumulátorok irányító rendszereit kell megjavítani vagy a kábelezést kicserélni, de ezekhez is speciálisan felszerelt műhelyre, illetve képzett szakemberekre van szükség.
Egy meghibásodott akkumulátor megbontása meglehetősen veszélyes tevékenység, a szerelők állandó hőmérséklet mellett és kizárólag párban dolgozhatnak: ha egyikük megsérül, a másiknak mindig képesnek kell lennie akár az újraélesztésre is. Az akkumulátorok 400 volt feszültségen működnek, és a lap tudósítása szerint sosem lehet biztosra menni azzal, hogy teljesen sikerül feszültségmentesíteni őket.
A Renault nyolc év garanciát ad az elektromos autók akkumulátoraira, illetve azt garantálja, hogy 160 ezer futott kilométer után az akkumulátor még legalább 70 százalékos kapacitással működni fog. Az ezen belül elromló akkumulátorokat a zabrzei szervizben garanciálisan megjavítják, az e határokon túl lévőknél viszont már egyedi döntéseket kell hozni.
Általában a cserére szoruló cellák mennyiségétől és az akkumulátor általános állapotától teszik függővé, hogy megjavítják-e a szerkezetet. Ha nem kerül vissza az akkumulátor az autóba, akkor vagy egyéb energiatárolásra alkalmas készülékekben használják fel az elemeket, vagy szétbontják és újrahasznosítják az anyagukat.
Tech
Fontos