Több ezer kocsmát fenyegeti bezárás az Egyesült Királyságban a korábbi sokszorosára ugró rezsiköltségek miatt, ezért a legnagyobb főzdéket és kocsmaláncokat képviselő Brit Sör- és Kocsmaszövetség (British Beer and Pub Association) a kormány segítségét kérte. A szövetség szerint a kocsmákkal együtt az iparágban alkalmazott 940 ezer ember munkahelye is veszélybe került – írja a Guardian.
Az Egyesült Királyságban a vállalati rezsiköltségekre nem vonatkoznak olyan ársapkák, mint a lakossági gáz- és áramfogyasztásra. Az iparági szervezet konzervatív miniszerelnökjelölteknek, Rishi Sunaknak és Lizz Truss-nak címzett levele szerint ezért állami beavatkozás hiányában számos cég zárhat be, ráadásul ez az a szektor, amit a járvány miatt elrendelt kötelező zárva tartások is megtépáztak. A levél alapján a kocsmák rezsiköltségei átlagosan 150 százalékkal emelkedtek, de ennél jóval nagyobb emelkedés sem volt ritka, írja a Bloomberg.
A Guardiannek nyilatkozó kocsmaláncok vezérigazgatói szerint nem igazságos, hogy miközben a kormány segít a lakosságnak, a cégeknek támogatás nélkül kell szembenéznie a rezsiköltségek elszállásával. Emlékeztettek arra, hogy a járványt sok kocsma csak jelentős hitelfelvétellel tudta átvészelni. Az egyik nagy lánc, a Greene King vezérigazgatója szerint most kárba mehet minden, amit azon nyertek, hogy a járvány idején igyekeztek a helyzet ellenére nyitva tartani a kocsmákat.
Az Admiral Taverns nevű lánc vezérigazgatója a hozzájuk tartozó 1600 kocsmából annak a példáját hozta fel, ahol a kocsmát üzemeltető franchise partnerük bejelentette a szerződésbontási szándékát, miután a rezsi négy és félszeresére növekedett, és így már nem tudott nyereségesen működni.
A kocsmák és más kisvállalkozások jellemzően hosszú távú, rögzített árú szerződések keretében vásárolnak energiát a szolgáltatóktól, amelyeket gyakran az évnek ebben az időszakában újítanak meg. Egyes kocsmák viszont arról számoltak be, hogy a szolgáltatójuk már nem hajlandó fix áras szerződést kínálni vendéglátóipari vállalkozásoknak, mert attól tartanak, hogy az ügyfél tönkremegy. Így egy olyan díjszabást ajánlanak, ahol az ár a nagykereskedelmi piachoz hasonlóan folyamatosan változhat. Más kocsmáktól 10 ezer fontos kauciót kértek hosszabb távú szerződésért cserébe, vagy a korábbihoz képest hatszoros árra adtak javaslatot.
Egy Cornwallban három kocsmát üzemeltető vállalkozónak 2023 novemberéig volt szerződése, ami alapján 5800 font volt a havi rezsiköltsége. A szolgáltatója bedőlése miatt új szerződést kellett kötnie, az új szerződés alapján 24 ezer font a havi rezsiköltsége. Szerinte az energiaválság lesz a legnagyobb kihívás, amellyel az iparág valaha is szembenézett, beleértve a 2008-as pénzügyi válságot és a Covidot is.
Vállalat
Fontos