Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. december 9. 16:57 Vállalat

Karácsony helyett farsang – lefújták az év végi céges bulik háromnegyedét

Nem indult rosszul a rendezvényszervező cégeknek az ősz, és egy ideig úgy tűnt, hogy nem is folytatódik rosszul. Beérkeztek ugyanis a nagyobb karácsonyi bulik megszervezésére vonatkozó megbízások. Emiatt úgy nézett ki, hogy a csúcsszezonnak számító karácsonyi időszak hasonlíthat a 2019-esre, amikor utoljára lehetett rendes év végi bulikat tartani.

Októbertől kezdve viszont a járványhelyzet romlásával olyan lemondási hullám indult be, ami szertefoszlatta az iparági reményeket. A járványt nagyon jelentősen megszenvedő ágazatban a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége (MaReSz) felmérése szerint jelenleg

az év végi időszakra tervezett rendezvények mindössze 20-25 százaléka fog az eredeti tervek szerint megvalósulni.

Nagy Csaba, a Budapest Party Service catering cég értékesítési igazgatója arról számolt be, hogy a szeptemberi és októberi hónap még egészen jól sikerült, és még a november is „értelmezhető volt”. November folyamán aztán csökkenni kezdtek a megrendelések, és most úgy néz ki, hogy idén decemberben 25 rendezvény étel- és italellátását fogják biztosítani. Összehasonlításképpen, ez a szám 2019 decemberében még 90 volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Sírnak az ügyvezetők egymásnak” - teljesen lenullázott egy magyar iparágat a járványKét hete a legjobb évüket várták, egy hete sem tudták volna elképzelni, de azóta durvább az összeomlás a rendezvényesek piacán, mint a 2008-as válság idején.

Erdős Ákos, az egyik legnagyobb magyar rendezvényszervező cég, a Hello Agency ügyvezető igazgatója és a XII. kerületi Larus Étterem tulajdonosa arról számolt be, hogy az ügynökségnél októberben a rendezvények nagyjából 60 százalékát mondták le, novemberben pedig a maradékot.

A Hello Agency multinacionális vállalatok rendezvényeit szervezi, és Erdős elmondása alapján ezeknek a cégeknek a belső szabályzatok miatt nem is lehetett volna más választása, mint az események lemondása. „A Larus foglaltsága 30 százalékos decemberre, ez alapján azt látom, hogy kisebb cégek 20-30 fős karácsonyi vacsorákat azért megtartanak” – mondta, és annyit tett hozzá, hogy iparági szinten leginkább még az állami vagy államközeli szervezésű eseményeket tervezik megtartani.

Horváthné Zsigmond Eszter, a MaReSz főtitkára kérdésünkre megerősítette, hogy lemondási hullám indult az ágazatban, ami az egészségügyi ágazat szakmai rendezvényeinek miniszteri tiltásával kezdődött. „Noha az egyéb üzleti rendezvények tartására vonatkozóan nincsenek korlátozások – ezek az események beltéren, ugyan védettségi igazoláshoz kötötten, de megtarthatóak lennének -, mégis az tapasztalható, hogy a megrendelők, főként a multinacionális cégek a járványterjedés miatti aggodalom okán tartózkodnak a nagyobb belső céges események vagy partnerpartik szervezésétől” – írta.

A konferenciák egy részét online módon pótolják, de ezek jövedelmezősége jóval alacsonyabb az eredetileg tervezettnél, illetve az események networking és csapatépítő funkciója így kevéssé pótolható.

Annyi könnyebbségünk van ezzel, hogy mostanra már bejáratott műfaj lett a digitális esemény, de ez azért más dimenzió mind bevételben, mind munkamennyiségben

– mondta erről Erdős Ákos.

Az új megoldások közül viszont nem mindegyik jelent már megoldást a mostani helyzetre. Nagy Csaba például megemlítette, hogy korábban próbálkoztak ételkiszállítással online események résztvevői számára, de ez a megoldás nem lett igazán elterjedt.

A MaReSz felmérése szerint reményre ad okot, hogy a lemondott rendezvények több mint 52 százalékát halasztott dátummal, de meg tervezik tartani. A szakma bízik a járvány decemberi tetőzésében, és hogy a következő év elejétől újra felfutóban lesz a kereslet a rendezvények iránt.

Ami biztató, hogy a megbízók februárra-márciusra várják a hullám lecsengését, és sokan akkora foglalnak át. Az egyik ügyfelünk például az év végi céges buli helyett évindító farsangi rendezvényt tart

– mesélte erről Nagy Csaba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHarmadszor kerültek idén padlóra, most online karácsonyi bulikban bíznakA cégek egy része profilváltással alkalmazkodott a járványhoz a rendezvényszervezők piacán, de a legtöbben még így is csak a veszteség minimalizálására játszanak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat catering céges buli rendezvényszervezés Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.